Článek
Tento komentář byl původně natočen pro Český rozhlas Plus.
Změna byla odůvodněna snahou o posílení bezpečnosti a prevenci možného zneužití dvojího občanství ve prospěch Ruska. Kritici však poukazují na to, že obecně české zákony dvojí občanství umožňují, a toto opatření může být vnímáno jako diskriminační vůči ruským občanům. Zástupce ombudsmana upozornil, že vzdání se ruského občanství může být pro některé žadatele obtížné nebo nemožné, což může vést k nesplnitelným podmínkám pro získání českého občanství.
Ruští občané v Česku nespokojení s tímto stavem založili spolek s názvem Jsme lidé! Jejich jménem podalo 17 senátorů návrh Ústavnímu soudu na zrušení tohoto ustanovení. Spor kolem této věci tedy trvá a pokračuje výměna názorů i ve veřejném prostoru.
Zástupkyně ruské menšiny ve vládní Radě pro národnostní menšiny Viktorija Ručkina v rozhovoru pro ruské vysílání Českého rozhlasu uvedla, že se podle jejího názoru postup pro získání českého občanství občany RF za současných podmínek musí jednoznačně lišit od podmínek pro udělení občanství představitelům jiných zemí.
„Chcete-li, je to diskriminace,“ dodala. „Když tady Rusové opravdu chtějí získat české občanství, tvrdí: ,Nejsme bábušky’, ale přitom válku nazývají speciální vojenskou operací… Pardon, válku takto nazývají v jiné zemi, ne tady. Tady se válce říká slovem válka.“
Ručkina zdůraznila, že česká vláda má k válce na Ukrajině jasný a jednoznačný postoj. „Proč chcete být občany této země, když nesdílíte její postoj? A to nemluvím o skutečných špionech a agentech,“ uvedla a dodala, že překážky pro udělení českého občanství jsou zapříčiněny kolektivní vinou Rusů.
Odborník na vojenství Jurij Fjodorov, který je uznávaným expertem ruské opozice a rovněž žije v Česku, si všiml prudkých negativních reakcí spolku Jsme lidé! na zmíněný rozhovor. Zdůraznil, že Ručkina v Radě pro národnostní menšiny nezastupuje všechny rodilé Rusy, ale české občany s ruským původem.
„Všichni ostatní Rusové v České republice jsou cizinci, kteří dostali dočasnou nebo trvalou možnost – ne právo, ale možnost, nepřehlédněte ten rozdíl – žít na jejím území,“ uvedl Fjodorov.
Připomněl, že výkonná a zákonodárná moc si v každé zemi stanoví vlastní normy, pravidla a postupy pro získání různých povolení k pobytu, víz a občanství. „Komu to nevyhovuje, může si pro svůj pobyt, ať už přechodný, nebo trvalý, zvolit jinou zemi, v tomto případě nikoli Českou republiku,“ uvedl Fjodorov a dodal: „Já ani moje žena české občanství nemáme. Nestihli jsme o to zažádat.“
Kreml v roce 2023 označil Fjodorova za cizího agenta.