Článek
Tento komentář byl původně natočen pro Český rozhlas Plus
Po osmi letech je začátek nové etapy vztahů mezi Kremlem a Trumpem mnohem zdrženlivější.
Putinův mluvčí Dmitrij Peskov ve čtvrtek dementoval informaci serveru Vjorstka, že ruský prezident neoficiálně pogratuloval americké hlavě státu ke zvolení. Oficiální blahopřání do té doby z Kremlu nezaznělo. Místo toho vydalo prohlášení ruské ministerstvo zahraničí.
Toto prohlášení se drží stejné linie jako vůbec první kremelský ohlas z úst Putinova mluvčího: „Nesmíme zapomínat, že jde o nepřátelskou zemi, která je přímo i nepřímo zapojena do války proti našemu státu.“
Očima Saši Mitrofanova: Normalizace 2.0
Podobně se vyjádřilo ministerstvo zahraničí:
„Neděláme si iluze o zvoleném americkém prezidentovi, který je v Rusku dobře znám, ani o novém složení Kongresu, kde podle předběžných údajů mají navrch republikáni. Vládnoucí politická elita ve Spojených státech se bez ohledu na stranickou příslušnost drží protiruských postojů a linie ,zadržování Moskvy‘. Tato linie nepodléhá výkyvům vnitropolitického barometru v USA, ať už jde o ,Ameriku na prvním místě‘ v interpretaci D. Trumpa a jeho stoupenců, nebo o ,světový řád založený na pravidlech‘, což je utkvělá představa demokratů.
Rusko bude spolupracovat s novou administrativou, až se ,zabydlí‘ v Bílém domě, a budeme tvrdě hájit ruské národní zájmy a orientovat se na dosažení všech stanovených cílů speciální vojenské operace. Naše podmínky se nemění a jsou ve Washingtonu dobře známy.“
Pozice Moskvy je jasná. Žádný šampus, žádné vlajky, žádná družba. Rusko vystupuje jako světová velmoc, které je jedno, co se děje v druhořadé zemi jako USA, která je beztak protiruská ať s Trumpem, nebo bez něj. Kreml jen dává najevo Washingtonu, že od svého záměru zlikvidovat Ukrajinu se neodkloní ani o píď.
Než mnozí z vás vyřknou soud, že jde o blamáž, zamyslete se prosím nad některými detaily.
Ihned po ohlášení výsledků amerických voleb přinesl ruský server Meduza, který sice sídlí v cizině, ale pracuje se zdroji v Putinově kanceláři, názory dvou takových zdrojů, z nichž jeden tvrdí, že celkově chovají ruské mocenské špičky k Trumpovi sympatie:
„Prostě blízký typ, výrazný chlap, dokonce ani ne chlap - náš mužik… Beztak je Trump tak trochu ,náš‘. Tedy stejný jako my.“
Několik pamětníků a analýz bývalých představitelů Trumpovy administrativy zdůraznilo jeho obdiv k silným, autoritářským osobnostem, z čehož vzešly situace, kdy se prezident zdál být zranitelný vůči Putinově manipulaci.
Kreml to prostě zkouší.