Článek
Témata dnešního dílu:
- Kdy začne tuk bolet? (3:55)
- Aby se lipedém dal určit, musí spolupracovat více lékařů (8:09)
- Většinou jedna liposukce nestačí (12:09)
- Prevence není jistá (14:35)
„Lipedém je onemocnění, které postihuje tukovou tkáň, kdy se v nějakém okamžiku začíná měnit na tuk. Postihuje ženy, protože ty většinou prodělají nějakou hormonální dysbalanci,“ říká v úvodu podcastu Šilhánková.
Hormonální změny mohou nastat v pubertě, v těhotenství, po operacích a anestezii nebo po stresujících životních situacích. Přesný důvod vzniku onemocnění ale lékaři prý stále nevědí.
S podzimem alergie nekončí. Víte, jak je rozeznat od nachlazení?
„Genetickou zátěž nerada zmiňuju, ale opravdu to tak bývá, že řada mladých žen na to přijde a řekne: Mami, ty máš lipedém a já taky,“ vysvětluje lékařka s tím, že roli může hrát i onemocnění štítné žlázy.
Pocit pálení a syndrom jezdeckých kalhot
Od obezity se lipedém liší umístěním tuku, který se vyskytuje výhradně v končetinách. Ženy, které mají toto onemocnění většinou v jeho raném stadiu, nemají cukrovku nebo vysoký krevní tlak, což jsou příznaky typické pro obezitu.
Lipedém má několik stupňů vývoje, které se liší právě uložením tuku. Ten se může hromadit na zadku a bocích, vypadá tak jako jezdecké kalhoty, a proto se tomuto jevu říká syndrom jezdeckých kalhot. „V tomto stadiu vidíme kožní nadbytek, kdy se vytváří laloky. Kožní nadbytek se zasekne nad velkými klouby a to omezuje pohyblivost,“ dodává Šilhánková.
Po další progresi onemocnění, kdy se tuk ukládá, začíná bolet. Pacientky mají pocit pálení nebo tahání, což vede k nemožnosti pohybu. Šilhánková upozorňuje na to, že ženy tak netrpí pouze fyzicky, ale i psychicky, kdy bez odpovídající lékařské péče může v důsledku zhoršení kvality osobního života dojít až k sebevraždě.
Léčba je náročná
Podle lékařky o lipedému kromě veřejnosti často nejsou dobře informováni ani samotní lékaři. Diagnóza a léčba vyžadují spolupráci odborníků napříč několika obory. Pokud se onemocnění neléčí, jeho projevy se mohou zhoršovat.
Společnost lidi s autismem často nepodporuje, říká psycholožka Kateřina Thorová
Pacientky musí obvykle podstoupit vícero operací včetně liposukce. Záruku, že se nemoc nevrátí, ale nemají. Odborníci se rozcházejí v přístupech k léčbě a mnoho otázek ohledně této nemoci je stále nezodpovězených.
„Rádi bychom jim pomohli víc, chceme přednášet v zahraničí a poukázat na to onemocnění, ukázat lidem řešení a ukázat vůbec lékařům, že to existuje,“ dodává lékařka s tím, že za pacientky bude bojovat.
Pokud vás zajímá, jak probíhá léčba, jaké druhy liposukce existují a proč lipedém nevyřeší diety, poslechněte si celý rozhovor s lékařkou Jiřinou Šilhánkovou v přehrávači v úvodu článku.
Další rozhovory s odborníky ze světa medicíny najdete zde.
Moderátorka Kristýna Léblová a kapacity z medicínského prostředí. Neklepat vychází každý druhý čtvrtek.
Odebírejte podcast také na Spotify, Apple Podcastech či platformě Podcasty.cz a zapněte si upozornění na nové díly.
Poslechněte si také naše další podcasty: