Článek
„Je to infekční zánět. Tuberkulóza tvoří v plicích takové uzly, které se posléze rozpadají,“ říká v úvodu podcastu Koziar Vašáková.
Podle přednostky jsou u začínajícího onemocnění příznaky nevýrazné a můžeme se cítit zcela zdraví. „Na začátku si vůbec nevšimnete, že máte tuberkulózu. Zejména třeba kuřáci, kteří jsou zvyklí na to, že pokašlávají,“ vysvětluje lékařka s tím, že varujícím příznakem je nadměrné noční pocení, kdy pacienti propotí klidně i dvě pyžama za noc.
Pískání v uchu neznamená, že na vás někdo myslí. Může to být nádor
Dalším příznakem je hubnutí a únava. Naopak vykašlávání krve nemusí být příznakem tuberkulózy, pacienti mohou mít suchý kašel, při kterém nic nevykašlávají.
Očkování ochrání jen proti vážným formám
Tuberkulóza se nejčastěji šíří kapénkovou infekcí, v menší míře skrze poranění. Na toto onemocnění trpí více muži a lidé, kteří přichází ze zemí s vysokým výskytem tuberkulózy. Takových je v Česku aktuálně 161 z celkových 374 případů (k 3. 3. 2023).
Očkování proti tuberkulóze má u dětí smysl v případech, kdy jim hrozí riziko, že se potkají s někým, kdo má aktivní tuberkulózu, nebo když ji někdo v jejich rodině v minulosti prodělal. „Samotné děti nenakazí druhé děti, když mají tuberkulózu. Děti se nakazí vždy od dospělého člověka,“ upozorňuje profesorka.
Náročná léčba
V Česku aktuálně existuje pouze jedno specializované centrum, kde je možné léčit pacienty s multirezistentní tuberkulózou, a to ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze.
V současné době je ale kapacita multirezistentní jednotky plná. „Dřív jsme byli zvyklí na to, že to bylo zhruba 10 nebo méně pacientů za rok,“ říká přednostka s tím, že v minulém roce bylo takových případů 17.
Citlivost na základní léky je u těchto pacientů ztracena, musí se léčit kombinacemi léků, kdy řada z nich u nás ani není registrována. Léčba může trvat až dva roky. „Musíme žádat o dovoz, úhradu pacienta a souhlas s užitím neregistrovaného léku,“ doplňuje Koziar Vašáková.
Existují pacienti, které od cigarety nic neodradí, říká pneumoonkolog Havel
Lékařka uvádí, že prevencí proti plicním onemocněním je nekouřit, mít optimální hmotnost, hýbat se a nosit respirátor, pokud máme obavu, že se můžeme někde nakazit. „Na tuberkulózu můžete zemřít, když ignorujete to, že se ve vašem těle něco děje,“ upozorňuje.
Více o tom, jak probíhá léčba multirezistentní tuberkulózy, kolik stojí a jaká jsou v Česku pravidla izolace, se dozvíte v dnešní epizodě, kterou si můžete poslechnout v přehrávači v úvodu článku.
Moderátorka Kristýna Léblová a kapacity z medicínského prostředí. Neklepat vychází každý druhý čtvrtek.
Odebírejte podcast také na Spotify, Apple Podcastech či platformě Podcasty.cz a zapněte si upozornění na nové díly.
Poslechněte si také naše další podcasty: