Článek
V DNEŠNÍM DÍLE SE MIMO JINÉ DOZVÍTE: |
- Proč se muži stydí chodit k urologovi? (6:50)
- Je dostatek urologů? (10:20)
- Jak se Češi léčí sami? (12:50)
- V čem je unikátní robotické centrum? (14:12)
- Jak poznáme problémy u dětí? (17:02)
- Kolik tekutin správně pít? (19:15)
Urologie se zabývá léčbou i diagnostikou onemocnění močových a pohlavních cest. Podle Jana Schramla Čechy kromě zánětů a infekcí trápí také výskyt nádorů, ledvinových kamenů a narůstá také počet pacientů s rakovinou prostaty.
„Díky dnešní možnosti záchytu a častým ultrazvukům onemocnění diagnostikujeme i u mladších jedinců, když jsou ještě na začátku onemocnění, což je skvělé,“ řekl přednosta v úvodu podcastu s tím, že většinu pacientů s rakovinou prostaty dokážou dnes lékaři kompletně vyléčit.
Zatímco ženy jsou od puberty zvyklé chodit na pravidelné kontroly ke gynekologovi, muži se podle Schramla často stydí a v případě potíží raději přistupují k domácí léčbě. „Strach z návštěvy urologa či venerologa mnohdy vede k tomu, že provádějí samokoupele svého penisu v savu,“ popisuje jeden z nikoliv řídkých případů Schraml, který stál mimo jiné také u zrodu českého Centra robotické chirurgie.
Zázrak jménem Robot
Díky rozvoji v medicíně a využití poznatků z robotiky se dnes dá rakovina prostaty vyléčit s minimálními následky. „Když jsou pacienti úspěšně vyléčeni, předávají si informace mezi sebou a ztrácí tak z lékařských zákroků ostych,“ vysvětluje urolog s tím, že díky tomu mají možnost zachránit více pacientů.
Více o prevenci a léčbě urologických onemocnění nebo o tom, zda fungují brusinkové preparáty a jaký vliv má na správné fungování močové soustavy životní styl, se dozvíte v další epizodě, kterou si můžete poslechnout v audiopřehrávači v úvodu článku.
Co je to podcast a proč mu neříkáte česky?
Podcasty jsou záznamy mluveného slova umístěné na internetu, kde si je může kdokoli přehrát. Anglické slovo „podcast“ pochází ze spojení slov „iPod“ a „broadcast“, v češtině pro něj zatím není ustálený ekvivalent.