Hlavní obsah

S bojovníkem MMA o obezitě, sportu i drahém másle

Jednou z pohrom, která se řítí na českou populaci, je kromě ekonomické stagnace Evropy nebo nízké porodnosti také stále se zhoršující kondice většinové společnosti. Přitom důsledky tohoto jevu mohou být pro společnost stejně drtivé, jako tomu bylo například u čínské chřipky. Hostem podcastu Hlas na poušti je David Dvořák, původně šachista, dnes bojovník MMA, jeden z pouhých čtyř Čechů, který se dostal do elitní americké série UFC.

Hlas na poušti: David Dvořák Video: Novinky

Článek

Upozornění: Tento text slouží jako stručné představení dnešního dílu podcastu Hlas na poušti. Poskytuje pouze přehled několika diskutovaných témat. Pro plné pochopení kontextu je žádoucí poslechnout si celou epizodu.

David nesplňuje obecné představy veřejnosti o bojovníkovi MMA. Když zrovna není „v kleci“, působí nenápadným, spíš plachým, dojmem. Není to hromotluk, u kterého nevíte, kde mu končí krk a začíná hlava. Nepíše se o něm v bulváru a po jeho boku se nestřídají plastikové ženy.

Kromě toho, že je vlastenec, což kromě jiného prokazuje svým členstvím v Aktivních zálohách Armády České republiky, tak pracuje i s dětmi z pěstounských rodin. David vystudoval sportovní management na univerzitě v Hradci Králové a mimo svou sportovní kariéru pokračuje i v tomto oboru.

Veřejnoprávní média nepotřebují víc peněz, potřebují definovat, co je jejich práce

Hlas na poušti

Přestože to tak na první pohled v českých, moravských a slezských ulicích nevypadá, tak pokud jde o obezitu, patříme bohužel ke světové špičce. Jistě, nemáme tu tolik případů morbidní obezity, tak jak ji řada z nás zná ze záběrů z USA či Velké Británie. Obezita je ale čím dál větší problém naší společnosti. Přitom náklady na léčbu jejích následků jsou astronomické a s ohledem na náš systém financování lékařské péče vyčerpává státní kasu.

Primárně jde o náklady spojené s léčením sekundárních dopadů obezity, jako jsou například Diabetes mellitus 2. typu, osteoartróza a poškození kloubů, kardiovaskulární onemocnění, nemoci jater a řada dalších. Přitom prevence obezity je levnou záležitostí, stejně tak jako předcházení zdravotním následkům nezdravého životního stylu.

Stále platí tři základní pilíře – strava, pohyb, spánek. Řadu těchto návyků by si každý z nás měl nést z rodinného prostředí a mělo by je následně podporovat i školství, v řadě případů se tak ovšem neděje a často se to týká dětí ze znevýhodněných a sociálně slabých skupin obyvatelstva. U nich nedostatek pohybu ve spojení s nevhodným stravováním jde v ruku v ruce s různou formou závislosti na výpočetní technice nebo mobilních telefonech, což se spojuje i s nedostatkem spánku.

Toto vše je pak v duchu „podpory odlišnosti“ omlouváno jak ze strany rodičů, ale často i učitelů. Výsledkem jsou generace dětí, které mají zaděláno na zdravotní problémy do dospělosti, kde se jim sice nesnižuje věk dožití, ale to jen díky stále modernější a stále nákladnější medicíně, na jejíž náklady tito lidé ovšem nepřispívají ani v míře potřebné na jejich léčbu.

Nejde však jen o jednotlivce a jejich zdravotní problémy. Pokud necháme stranou negativní finanční stránku pro stát, tak je zde další problém. Přestože u dětí je jejich neschopnost nebo neochotu se hýbat možné vyřešit omluvenkou od rodičů nebo potvrzením od lékaře, tak v profesích nezbytných pro chod státu toto neplatí. Stát, pokud chce zajistit funkčnost armády, policie, hasičů a dalších fyzicky náročných profesí, zkrátka potřebuje zdravé obyvatele, nebo je nahradí jiní obyvatelé, a pak je otázkou, zda to ještě bude náš stát.

Další kolo syrské války nikomu ze světových hráčů nevyhovuje

Hlas na poušti

Co také zazní v tomto díle:

  • Davidova cesta od šachů do klece MMA.
  • O tom, jak se MMA proměňuje, jak roste jeho společenská „akceptace“ a zájem o něj i u většinové společnosti.
  • Nezdravý životní styl a jeho následky pro celou společnost i stát jako takový.
  • Obezita u dětí dnes v některých sociálních skupinách dosahuje rozměrů pandemie.
  • Žít zdravě není drahé, jen to není pohodlné, a to se do dnešní doby příliš nehodí.

Milan Mikulecký má zkušenosti z manažerských pozic v byznysu i státní správě jak v České republice, tak v zahraničí. Se svými hosty diskutuje před kamerou a mikrofonem bez ohledu na dnešní většinové názory. Hlas volajícího na poušti je historicky vyjádřením toho, kdy někteří lidé hlasitě upozorňovali ostatní na nebezpečí, do kterého se jejich společenství dostává, a nebyli včas vyslyšeni. Každý týden otevíráme nové téma.

Odebírejte Hlas na poušti také v podcastových aplikacích a nový díl vám neuteče:

Poslechněte si také naše další podcasty:

Související témata:
David Dvořák

Výběr článků

Načítám