Hlavní obsah

Jak Rusové změnili Karlovy Vary

Dalším hostem podcastu Hlas na poušti je Karel Jelínek, právník z Karlových Varů, člověk s duší kovboje, který se kromě své profese stará o stádo koní plemena Appaloosa, přírodu a dění kolem sebe. V poslední době se jeho jméno dostalo do širšího povědomí zejména kvůli trestu od České advokátní komory. Ohradil se totiž proti tomu, jakým způsobem jméno české advokacie svým chováním poškozuje Jindřich Rajchl. V Karlových Varech je Karel Jelínek známý svým bojem proti porušování zákonů a předpisů ze strany ruských mafiánských struktur a jejich českých pomocníků.

Hlas na poušti: Karel JelínekVideo: Novinky

Článek

Upozornění: Následující text slouží jako stručné představení dnešního dílu podcastu Hlas na poušti. Poskytuje pouze přehled několika diskutovaných témat. Pro plné pochopení kontextu je žádoucí poslechnout si celou epizodu.

Světové humanitární organizace nemají rády západní svět, říká poradce premiéra

Hlas na poušti

S Karlem Jelínkem se známe více než třicet let, ne ve všem se shodneme (je to slyšet i v našem rozhovoru). Nicméně jako k člověku, který mě kdysi naučil lézt na skály a vštípil mi základy toho, jak důležité je umět i v životě „jistit“ lidi, k němu mám respekt a vždy s ním budu rád diskutovat.

Na našem rozhovoru jsme se domlouvali poměrně dlouho. Když jsme ho předminulý týden v pátek natočili, ani jeden z nás nemohl tušit, že jen o dva dny později bude jeho jméno v médiích poté, co mu neznámý pachatel či pachatelé zapálí auta a přívěs na transport koní.

Jeho život je úzce spojený s Karlovarskem i samotným městem Karlovy Vary. Což je úžasné místo pro Pražáky, kteří tam jednou v roce zavítají na filmový festival, ale přes veškerou krásu architektury i přírody má stále své šrámy z krvavé historie dvacátého století.

Napřed němečtí nacisté vyvraždili (v lepším případě vyhnali) místní Židy a Čechy. Po válce došlo k definitivnímu přetrhání historických vazeb lidí na tento kraj odsunem poražených Němců. Nápravě nepomohlo ani čtyřicet let drancování nerostných zdrojů, neinvestování do infrastruktur a nemovitostí, ani stěhování nepřizpůsobivých skupin obyvatelstva.

Po roce 1989 a ne vždy zdařilých privatizacích a konverzi lokálního průmyslu se na podobě města podepsala jeho „rusifikace“.

Na jednu stranu ruské peníze někdy dokázaly zachránit zchátralé nemovitosti, často ale za cenu nerespektování našich zákonů a přenesení jejich způsobu jednání do chování lokálních úředníků a politiků.

Přestože za uplynulých 79 let se situace, pokud jde o vztah ke krajině a k dědictví zanechaném předky, zlepšila, stále je rozdíl oproti „vnitrozemí“ znát.

Trest od České advokátní komory

To, co jsem si z našeho povídání odnesl a co mi přijde minimálně podivné, je příběh, který je spojený s jeho potrestáním ze strany České advokátní komory. De facto z něj plyne, že pokud nějaký advokát či advokátka vstoupí do politiky, kde prokazatelně manipuluje, lže a někdy i vyhrožuje skupině obyvatel násilím, nemůže ho jiný advokát či advokátka veřejně kritizovat, a to ani formou nadsázky.

Podle komory tak dochází k poškozování jména advokacie. Nicméně to, že advokáti či advokátky svým chováním jako politici jméno advokacie (ať už je jakékoliv) evidentně poškozují, je v pořádku. Protože to už je z pohledu komory politický názor.

Že tomu nerozumíte? Já také příliš ne. Obzvlášť při pohledu na trest, jakému čelí Karel Jelínek (šestiměsíční zákaz činnosti, rozhodnutí je doposud nepravomocné, pozn. red.). A v souvislosti s tím, jaké tresty v minulosti Česká advokátní komora udělila v obdobných případech nebo i v případech čistě kriminálních.

Námitka proti židovskému původu znalce nevadí, přesto advokáta potrestali

Domácí

Co také zazní v tomto díle:

  • O Rusech, jejich vztahu k sobě, k cizincům a o tom jak a v čem změnili Karlovy Vary.
  • Jak to před ruským útokem v únoru 2022 vypadalo na Ukrajině? Proč lidé nevěřili, že Rusko zaútočí?
  • Může se advokát veřejně kriticky vyjadřovat na adresu politika, pokud ten je současně advokátem?
  • Jak dnes funguje advokacie v regionech a jak se proměnila od devadesátých let?
  • Jaké to bylo zůstat v komunistickém Československu po emigraci rodiny a jak se chovala StB?
  • Doba, po kterou žijeme ve svobodě je stále ještě kratší, než kterou naše země strávila pod nacistickým a komunistickým terorem.

Právník Naxera za incident u soudu s Peterkovou trest nedostal

Krimi

Pusťte si dnešní díl podcastu Hlas na poušti v našem přehrávači v úvodu článku.

Milan Mikulecký má zkušenosti z manažerských pozic v byznysu i státní správě jak v České republice, tak v zahraničí. Se svými hosty diskutuje před kamerou a mikrofonem bez ohledu na dnešní většinové názory. Hlas volajícího na poušti je historicky vyjádřením toho, kdy někteří lidé hlasitě upozorňovali ostatní na nebezpečí, do kterého se jejich společenství dostává, a nebyli včas vyslyšeni. Každý týden otevíráme nové téma.

Odebírejte Hlas na poušti také v podcastových aplikacích a nový díl vám neuteče:

Poslechněte si také naše další podcasty:

Výběr článků

Načítám