Článek
Upozornění: Následující text slouží jako stručné představení dnešního dílu podcastu Hlas na poušti. Poskytuje pouze přehled několika diskutovaných témat. Pro plné pochopení kontextu je žádoucí poslechnout si celou epizodu.
S Karlem Jelínkem se známe více než třicet let, ne ve všem se shodneme (je to slyšet i v našem rozhovoru). Nicméně jako k člověku, který mě kdysi naučil lézt na skály a vštípil mi základy toho, jak důležité je umět i v životě „jistit“ lidi, k němu mám respekt a vždy s ním budu rád diskutovat.
Na našem rozhovoru jsme se domlouvali poměrně dlouho. Když jsme ho předminulý týden v pátek natočili, ani jeden z nás nemohl tušit, že jen o dva dny později bude jeho jméno v médiích poté, co mu neznámý pachatel či pachatelé zapálí auta a přívěs na transport koní.
Jeho život je úzce spojený s Karlovarskem i samotným městem Karlovy Vary. Což je úžasné místo pro Pražáky, kteří tam jednou v roce zavítají na filmový festival, ale přes veškerou krásu architektury i přírody má stále své šrámy z krvavé historie dvacátého století.
Napřed němečtí nacisté vyvraždili (v lepším případě vyhnali) místní Židy a Čechy. Po válce došlo k definitivnímu přetrhání historických vazeb lidí na tento kraj odsunem poražených Němců. Nápravě nepomohlo ani čtyřicet let drancování nerostných zdrojů, neinvestování do infrastruktur a nemovitostí, ani stěhování nepřizpůsobivých skupin obyvatelstva.
Po roce 1989 a ne vždy zdařilých privatizacích a konverzi lokálního průmyslu se na podobě města podepsala jeho „rusifikace“.
Na jednu stranu ruské peníze někdy dokázaly zachránit zchátralé nemovitosti, často ale za cenu nerespektování našich zákonů a přenesení jejich způsobu jednání do chování lokálních úředníků a politiků.
Přestože za uplynulých 79 let se situace, pokud jde o vztah ke krajině a k dědictví zanechaném předky, zlepšila, stále je rozdíl oproti „vnitrozemí“ znát.
Trest od České advokátní komory
To, co jsem si z našeho povídání odnesl a co mi přijde minimálně podivné, je příběh, který je spojený s jeho potrestáním ze strany České advokátní komory. De facto z něj plyne, že pokud nějaký advokát či advokátka vstoupí do politiky, kde prokazatelně manipuluje, lže a někdy i vyhrožuje skupině obyvatel násilím, nemůže ho jiný advokát či advokátka veřejně kritizovat, a to ani formou nadsázky.
Podle komory tak dochází k poškozování jména advokacie. Nicméně to, že advokáti či advokátky svým chováním jako politici jméno advokacie (ať už je jakékoliv) evidentně poškozují, je v pořádku. Protože to už je z pohledu komory politický názor.
Že tomu nerozumíte? Já také příliš ne. Obzvlášť při pohledu na trest, jakému čelí Karel Jelínek (šestiměsíční zákaz činnosti, rozhodnutí je doposud nepravomocné, pozn. red.). A v souvislosti s tím, jaké tresty v minulosti Česká advokátní komora udělila v obdobných případech nebo i v případech čistě kriminálních.
Co také zazní v tomto díle:
- O Rusech, jejich vztahu k sobě, k cizincům a o tom jak a v čem změnili Karlovy Vary.
- Jak to před ruským útokem v únoru 2022 vypadalo na Ukrajině? Proč lidé nevěřili, že Rusko zaútočí?
- Může se advokát veřejně kriticky vyjadřovat na adresu politika, pokud ten je současně advokátem?
- Jak dnes funguje advokacie v regionech a jak se proměnila od devadesátých let?
- Jaké to bylo zůstat v komunistickém Československu po emigraci rodiny a jak se chovala StB?
- Doba, po kterou žijeme ve svobodě je stále ještě kratší, než kterou naše země strávila pod nacistickým a komunistickým terorem.
Pusťte si dnešní díl podcastu Hlas na poušti v našem přehrávači v úvodu článku.
Milan Mikulecký má zkušenosti z manažerských pozic v byznysu i státní správě jak v České republice, tak v zahraničí. Se svými hosty diskutuje před kamerou a mikrofonem bez ohledu na dnešní většinové názory. Hlas volajícího na poušti je historicky vyjádřením toho, kdy někteří lidé hlasitě upozorňovali ostatní na nebezpečí, do kterého se jejich společenství dostává, a nebyli včas vyslyšeni. Každý týden otevíráme nové téma.
Odebírejte Hlas na poušti také v podcastových aplikacích a nový díl vám neuteče:
Poslechněte si také naše další podcasty: