Článek
Podcast Hlas na poušti Milana Mikuleckého měl po delší době opět dva hosty. Hynek Čermák je dnes veřejností známý jako herec, nicméně v minulosti vedle jiných profesí také pracoval jako osobní strážce. Josef Toman je bezpečnostní konzultant a instruktor sebeobrany.
Hynek Čermák, Josef Toman a Denisa Kartusová jsou hnacím motorem projektu Men’s Factor.
Název projektu by mohl někdo vykládat, že jde v dnešním světě přehnaných fobií z „toxické maskulinity“ o projekt z minulého století, nicméně účastní se ho také řada žen a jeho cílem je řešit vysoce aktuální problém - násilí ve společnosti a šikanu uvnitř uzavřených skupin.
I když jak sami autoři říkají, jejich cílem není násilí vyřešit jednou provždy, protože to je nereálný cíl, alespoň ho však omezit, případně pomoci těm, kteří jsou obětí šikany.
Násilí v nějaké formě bylo ve společnosti přítomné vždy, mění se jen jeho formy, protože možnosti, jak lidé mohou násilí páchat, se také mění.
Když budeme mluvit čistě o šikaně, má řadu „startovacích“ signálů. U dětí to jsou nejčastěji vzorce chování, které si přinášejí z rodiny, ze svého nejbližšího okolí.
To tvoří v kombinaci se zvýšenou tolerancí vůči násilí v popkultuře, ať již jde o filmy, hudební videoklipy, počítačové hry, nebo například často uměle exaltované chování některých celebrit (často i sportovních), podhoubí pro přenos takového chování i mezi nejmladší generaci.
V podcastu se hosté nemohli vyhnout ani násilí jako takovému, tedy tomu, zda a případně jak bojovat, pokud již člověk vyčerpal všechny ostatní preferované možnosti.
Vyhnout se konfliktu například tím, že člověk verbálně uklidní situaci, uteče nebo se schová. Řeč byla o různých situacích, kdy nezbyde nic jiného než fyzický boj, jak se na něj připravit, čemu se vyhnout.
O šikaně mluví i sám Čermák, který s ní má sám zkušenost z dětství.
Co také zazní v tomto díle:
- Obětí šikany se člověk může stát v každém věku. Svoji zkušenost s ní má i Hynek Čermák.
- Bránit se agresivnímu chování fyzicky, to by měla být vždy až ta poslední možnost, když není možné utéct nebo se schovat.
- Velmi málo se mluví o násilí a šikaně mezi děvčaty, přitom to mezi nimi není nic neobvyklého. A často je to brutální záležitost.
- Pro potírání šikany mezi dětmi je základem funkční rodina.
- Je nutné neustále opakovat, že podle filmů nebo videí se ještě nikdo účinné sebeobraně nenaučil.
- Problém násilí není v tom, že by ho bylo víc, ale že jsme si na něj zvykli a společnost ho víc toleruje.
Pusťte si dnešní díl podcastu v našem přehrávači. Odebírejte Hlas také na Spotify nebo Apple Podcastech. Zapněte si v telefonu upozornění, ať vám žádný díl neuteče.
Milan Mikulecký má zkušenosti z manažerských pozic v byznysu i státní správě jak v České republice, tak v zahraničí. Se svými hosty diskutuje před kamerou a mikrofonem bez ohledu na dnešní většinové názory. Hlas volajícího na poušti je historicky vyjádřením toho, kdy někteří lidé hlasitě upozorňovali ostatní na nebezpečí, do kterého se jejich společenství dostává, a nebyli včas vyslyšeni. Každý týden otevíráme nové téma.
Odebírejte Hlas na poušti také v podcastových aplikacích a nový díl vám neuteče:
Poslechněte si také naše další podcasty: