Článek
Šestačtyřicetiletý Kořenský totiž na rozdíl od knižního hrdiny Philease Fogga nezávodil s časem. Cílem jeho cesty nebylo vyhrát sázku, ale přiblížit Čechy světu. Navíc zamířil opačným směrem. Zatímco Fogg cestoval na východ, Kořenský odjel v květnu 1893 na západ: do Severní Ameriky a poté přes Havaj do Japonska, Číny, Malajsie, Indie a Egypta.
V Náprstkově muzeu po něm dodnes zůstaly zachované deníky z cest, které prozrazují optimistickou povahu, smysl pro přírodní i ženskou krásu a také fakt, že cestovateli stačí ke štěstí málo: osvěžující koupel po dlouhém dni a toaletní papír na záchodě.
Objet svět za necelý čtvrtrok bylo poprvé možné opravdu až koncem 19. století. Umožnily to politické změny v Asii, expanze britského impéria a průmyslová revoluce, konkrétně rozvoj železniční a lodní dopravy.
Zatímco svět se dynamicky vyvíjel, Češi si ode všeho, co se vymykalo tradicím, udržovali rezervovaný odstup. Po rakousko-uherském vyrovnání z roku 1867, z něhož byli vynecháni, procházeli složitou cestou sebeuvědomění a hledali kořeny národní identity. Za neznámé horizonty hleděli s nedůvěrou.
Svobodomyslný vlastenec Vojta Náprstek si provinciální charakter země uvědomoval a snažil se ho změnit. V jeho domě U Halánků se na nedělních dýcháncích scházeli Palacký, Rieger, Purkyně, Tyrš, Němcová či Masaryk, ale také celá generace českých cestovatelů. Nechyběl mezi nimi ani učitel – a později ředitel – dívčí smíchovské měšťanské školy Josef Kořenský.
Statný vousatý pedagog, skvělý klavírista, houslista a cellista, si získával přátele veselou povahou a hraním na zábavách. U Náprstků býval oblíbeným hostem. Nákladnou cestu kolem světa mu však neumožnilo kouzlo osobnosti, nýbrž schopnosti a vědomosti. Výborně mluvil německy, anglicky i francouzsky, navíc při poznávání světa využíval své aprobace přírodopisu, zeměpisu, fyziky a měřičství.
Co je to podcast a proč mu neříkáte česky?
Podcasty jsou záznamy mluveného slova umístěné na internetu, kde si je může kdokoli přehrát. Anglické slovo „podcast“ pochází ze spojení slov „iPod“ a „broadcast“, v češtině pro něj zatím není ustálený ekvivalent.
Na cesty odjížděl dokonale připraven studiem odborné literatury, reálií a podrobným itinerářem doplněným 0 měnové přepočty, základní slovíčka, vzdálenosti plavby či mapky.
Nebyl žádný velký objevitel, přátelé mu přezdívali „hotelový cestovatel“. Navštěvoval totiž turisticky známá atraktivní místa. Mecenáši si však byli jisti, že i tak budou mít jeho cesty značný přínos: zásoboval muzea i kabinet své školy nejrůznějšími exponáty, pořádal přednášky, psal cestopisy, články do časopisů a výrazně se zasloužil o rozšíření obzorů tehdejší české společnosti.
Osvícený „upír“ Ulrich
Muž, který snědl všechno – příběh největšího jedlíka všech dob
Své cesty si Kořenský dokázal náležitě užívat a světské radovánky mu rozhodně nebyly cizí. Byl ale také skvělým pozorovatelem, který dokázal zachytit atmosféru zemí, o kterých se v Českých zemích vědělo jen málo.
Co ho zaujalo na Divokém západě, čím ho okouzlily ženy v Žaponsku (jak se tehdy Japonsku říkalo) nebo překvapila jihovýchodní Asie? To vše se dozvíte v našem podcastu věnovaném známým i neznámým historickým příběhům.