Článek
V DNEŠNÍM DÍLE SE MIMO JINÉ DOZVÍTE: |
- Co znamená portugalské slovo saudade?
- Proč žije v regionu Algarve početná česká komunita?
- Může člověk zažít v Portugalsku kulturní šok?
- Co je fado a proč ho při návštěvě Portugalska nelze vynechat?
- Jak se v posledních letech Portugalsko proměnilo?
- Kam by měli turisté zamířit vyjma Lisabonu a Porta?
- Čím je portugalská kuchyně tak jedinečná?
Jan a Zuzana Hlouškovi se do Portugalska poprvé dostali skrze práci na Univerzitě v Hradci Králové a učitelskou mobilitu, tedy výměnný pobyt pro pedagogy. Už na první pohled jim země učarovala navzdory tomu, že je hned okradli. Podle Hlouška se ale podobné věci stávají turistům úplně všude.
Od další cesty je to neodradilo a postupně si s vřelou jihoevropskou zemí začali budovat vztah. A díky početné české komunitě v regionu Algarve a výzkumu v rodinách si začali všímat i věcí, na které běžný turista nenarazí – třeba kulturních rozdílů.
„Kulturní rozdíly poznáte, když jdete do rodiny, jako turista si jich nevšimnete. V rodině totiž pořád přetrvávají patriarchální vztahy,“ vysvětluje v podcastu Hloušek. Celou epizodu naladíte v audio přehrávači v úvodu článku.
„Portugalci mnohem více ctí tradice a jsou více hrdí na svou zemi – svého času byli díky zámořským objevům světovou velmocí a tohle dědictví v sobě stále nesou,“ doplňuje Hloušková s tím, že Portugalci mají také vřelejší vztah k jídlu a jinak vnímají čas. „Není pro ně problém přijít někam o hodinu a půl později,“ směje se Hloušková.
„Svého času jsem byl z Portugalska nadšený jako z poslední evropské divočiny, tedy kromě Rumunska, kde ještě člověk může mít pocit, že lidé žijí tradičním způsobem života. Ale i tam to mizí a vymírá,“ tvrdí Hloušek s tím, že zemi čím dál více objevují turisté a množství míst už tak nepůsobí úplně autenticky.
Světově proslulé víno dokáže zamotat jazyk už po několika doušcích
„V podstatě bych to tak i řekl,“ odpovídá Hloušek na dotaz, zda turisté Portugalsko trochu kazí.
„Nezní to hezky, ale asi se musí země přílivu turistů přizpůsobit a vyhovět jejich potřebám, což znamená udělat nějaký kompromis,“ dodává k tomu Hloušková. „Když se nemohlo po atentátech jezdit na francouzskou Riviéru, tak Evropané objevili Portugalsko a zjistili, že je to bezpečná a čistá země, kde je mnoho k vidění,“ míní.
K návštěvě manželé doporučují například město Coimbra, které v sobě ukrývá esenci Portugalska. Zajímavým koutem jsou také regiony Algarve či Alentejo, jež se řadí k největším vinařským oblastem v zemi.
Baví vás cestovatelské příběhy a rozhovory? Chtěli byste si poslechnout povídání s někým konkrétním, kdo má k cestování co říct? Své tipy můžete posílat na adresu michael.svarc@novinky.cz, do předmětu uveďte „Pas a pusu“.
Zničilo ho zemětřesení, dnes však evropské město vzkvétá
Podcast Pas a pusu přináší každé druhé úterý příběhy z blízkých i vzdálených koutů planety, povídání o exotických kulturách, lokálních pamětihodnostech, turistických lákadlech i gastronomii. Pusťte si Pas a pusu třeba na Podcasty.cz, Spotify nebo na Apple Podcasts.
Poslechněte si také naše další podcasty: