Článek
Množství srážek v období od 1. do 15. června je větší než za celý loňský červen, který byl naopak podnormální, a průměrný červnový úhrn tvořil 67 procent normálu. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) je však v tomto případě průměr zavádějící vzhledem k nerovnoměrnému rozložení srážek.
Největší příděl vody zaznamenali v okolí Kolína, kde srážkový úhrn představuje více než 160 procent červnového normálu, tedy o šedesát procent více, než je běžné za celý červen. Jen při nedělních bouřkách tam za den napršelo 129 litrů vody na metr čtvereční, z toho 115 litrů spadlo během dvou hodin.
Extrémní srážky. Na Kolínsku napršelo během tří hodin 120 mm
Naplnění srážkového normálu meteorologové zaznamenali okolo Českého Krumlova a na Vysočině, především v okolí Žďáru nad Sázavou. Zde se průměrný srážkový úhrn za posledních čtrnáct dní pohybuje mezi 120 a 160 milimetry, tedy nad 100 % červnového normálu.
Naopak místa, kterým se bouřky a trvalé deště vyhnuly, se červnovému normálu ani nepřiblížila. Například v okolí Ostravy a Karviné srážky nedosahují ani čtyřiceti procent toho, co normálně v červnu naprší.
Květen srážkově normální
Za celý minulý měsíc napršelo 74 milimetrů srážek. Květen byl tak v množství srážek normální. Narozdíl od června byl nejbohatší Moravskoslezský kraj, kde v průměru spadlo 120 milimetrů srážek, o čtyřicet procent více, než je běžné.
Bouřky a lijáky udeřily. Na Žďársku vyplavily i zahradu Sáblíkové
Podobně vysoký denní úhrn srážek jako v neděli u Kolína zaznamenali hydrometeorologové 1. června v roce 2013 při povodních v Horním Maršově na Trutnovsku. Tehdy za den napršelo 130 litrů vody na metr čtvereční. Při povodních v roce 2002 napršelo nejvíce za den téměř 227 litrů srážek na metr čtvereční. „V roce 2002 pršelo více dní, nejvyšší srážkový úhrn byl pak zaznamenán 12. srpna 2002,“ uvedli meteorologové.