Článek
Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) čeká naše území během následujícího víkendu s velkou pravděpodobností vpád arktického vzduchu od severu a s tím související ochlazení.
Arktický vzduch, který se k nám bude nasouvat po přední straně výrazné tlakové výše nad severním Atlantikem, bude na tuto část roku velmi chladný. Při vyjasnění budou během noci teploty klesat i výrazněji pod bod mrazu.
😨Pravděpopodobnost vpádu arktického vzduchu během nadcházejícího víkendu se výrazně zvýšila. Letošní úroda (nejen) meruněk tak bude s velkou pravděpodobností (opět) v ohrožení. Bude ale záležet na tom, do jaké míry se bude v noci vyjasňovat a tím pádem, jak moc teploty klesnou.… pic.twitter.com/uARKhf0ICE
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) March 31, 2025
Přicházející ochlazení souvisí s rozpadem polárního víru na začátku dubna. Jde o relativně pozdní rozpad víru a vpád arktického vzduchu, což s sebou přinese ohrožení kvetoucí vegetace. Negativní vliv na vegetaci bude navíc umocněn charakterem počasí na konci pracovního týdne.
O víkendu přijde rychlé ochlazení
Už ve středu se začne obloha vyjasňovat a maximální denní teploty se vyšplhají na příjemných 15 °C. V dalších dvou dnech by se mělo ještě více oteplit. Ranní teploty by neměly klesat pod bod mrazu a v pátek by mohly denní teploty ojediněle dosahovat až ke 20 °C.
Následně nás ale čeká rychlá změna v charakteru počasí. V sobotu přes naše území přejde studená fronta, kterou doprovodí dešťové přeháňky, postupně přecházející do sněhových. V neděli již bude sněžit i v nížinách.

Model ECMWF předpokládá propad arktického vzduchu do Evropy během víkendu
Právě za frontou k nám začne od severu proudit arktický vzduch, který může snížit teplotu až o téměř dvacet stupňů Celsia během dvou dnů. Čeká nás tedy teplotně významně podprůměrné počasí. V neděli ráno budou teploty již všude pod nulou a maximální denní teploty nepřekročí 5 °C. K tomu se přidá i čerstvý severní vítr, který způsobí i nižší pocitovou teplotu.

Teplotní odchylka od průměru v pondělí 7.4. podle modelových výstupů ECMWF
Přestože nad vpádem arktického vzduchu na naše území během víkendu již nyní panuje velká jistota, meteorologové ještě budou upřesňovat, jak moc teploty pod nulu klesnou. Mrazivé počasí by mělo převládat i na počátku příštího týdne. Modely se ale zatím neshodují, jak dlouho tu mrazy zůstanou.
Úroda nejen meruněk v ohrožení
Takto pozdní vpád arktického vzduchu bude mít zřejmě negativní vliv na úrodu některých plodin. V ohrožení jsou již kvetoucí ovocné stromy, zejména meruňky. Ty aktivně kvetou právě teď a očekává se, že další stromy budou nakvétat během teplých dnů na konci pracovního týdne.
Podle webu Agrorisk.cz budou nejvíce kritické nedělní a pondělní ráno, kdy teploty klesnou pod bod mrazu téměř všude. Ohrožena by tak měla být většina našeho území, ve východní části je však vývoj vegetace podle ČHMÚ výrazně zrychlený, a proto by právě zde měly být škody nejvyšší.

Aktuální vývoj vegetace na území České republiky
Meruňky například na jižní Moravě vykvetly zhruba v polovině minulého týdne, což je sice o tři týdny později než v loňském extrémním roce, ale jen o pár dnů později, než je průměr posledních let. Podle pěstitelů je to stále dost brzo na to, aby se na nich mrazíky podepsaly.
„Vykvetly už i pozdní odrůdy. Možná ještě začnou kvést někde v týdnu broskve, ale další ovoce zatím nikoliv,“ řekl v pondělí ČTK předseda Ovocnářské unie Moravy a Slezska Ivo Pokorný.
Ovocnáře trápí jarní mrazy v posledních letech opakovaně. Loni zmrzlo téměř všechno ovoce v Čechách, na Moravě byla situace lepší, ne však dobrá. Větší pravděpodobnost poškození kvetoucích stromů jarními mrazy se podle meteorologů zvyšuje s postupujícími klimatickými změnami.