Článek
Na Jesenicku přitom ročně naprší zhruba 1400 milimetrů srážek. Pokud tedy dojde k pesimistickému scénáři, naprší za pár dní třetina tohoto množství. V celém Česku naprší v průměru ročně 600 až 800 milimetrů srážek. Úhrny by v Čechách ale měly být nižší než na severu Moravy.
Ministr uvedl, že nechce nikoho strašit, ale podle predikcí se povodně mohou objevit i na místech, kde se běžně neobjevují. To bude dáno nasycením půdy během několikadenních intenzivních dešťů.
Kvůli silnému větru hrozí pády stromů na podmáčené půdě.
Vodohospodáři ve všech povodích již připravují retenční prostor na vodních nádržích. Pro Slezskou Hartu a Kružberk se připravuje retenční prostor 70 milionů kubických metrů. Na Orlíku by mělo být k dispozici 200 milionů kubíků, na Lipně dalších 103 milionů, dodal ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Srážky budou extrémní, hrozí povodně, varují meteorologové
„Potřebujeme využít dnešek a zítřek, abychom vyprázdnili vodní díla,“ doplnil Hladík.
Výborný uvedl, že od ničivých povodní v letech 1997 a 2002 se mnohé změnilo a byla provedena řada opatření. Před extrémními povodněmi by nicméně mohla být nedostatečná. Opatření totiž vždy záležela na konkrétní obci, jak si je nastavila.
Zvažte konání akcí a zajistěte majetek
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) apeloval na starosty, aby si připomněli povodňové plány a byli ve spojení s představiteli krajů. Zároveň požádal organizátory společenských akcí, aby zvážili jejich konání.
Varoval zároveň před „povodňovou turistikou“ a apeloval, aby lidé auta a další majetek, který je mobilní, nenechávali v blízkosti vodních toků, případně jej zajistili.
ČR byla požádána Německem o snížení průtoku Labe, čemuž však vodohospodáři nemohou za současné situace vyhovět. Musí totiž odpouštět přehrady. Němci požadavek vznesli v souvislosti s pádem mostu v Drážďanech.
„Jakákoliv opatření, která děláme, vždy budou mít pozitivní vliv i na německé straně,“ zdůraznil ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala.