Hlavní obsah

Vyčerpané Španělsko bičují další přívaly deště. Proč tam vlastně teď tolik prší?

Jih Španělska, který během října zasáhly ničivé záplavy, se opět potýká s mohutnými přívaly vody. Mezi nejpostiženější místa patří Málaga a Valencie. Některé modelové výstupy predikují pro oblasti výrazné srážkové úhrny přesahující 170 litrů na metr čtvereční. Příčinou těchto vytrvalých dešťů je překvapivě situace na opačném konci Evropy – nad Dánskem.

Při záplavách ve Španělsku voda opět odnášela vozidlaVideo: Reuters

Článek

Tam se během pondělního odpoledne začala vytvářet takzvaná výšková tlaková níže (to, co Španělé označují jako DANA), tedy oblast nižšího tlaku ve vyšších vrstvách, který je snížený vůči svému okolí. Typickým charakterem pro tyto níže je jejich pomalejší postup, což při vhodných podmínkách způsobuje, že se déšť udržuje nad vybranými oblastmi delší dobu.

Situaci umocňuje rozsáhlá tlaková výše, která se nachází severozápadně od Španělska a má svůj střed přibližně na východním cípu Velké Británie. Tato výše „tlačí“ okolní tlakové útvary od severovýchodu směrem k Pyrenejskému poloostrovu.

Dvě hodiny chyběl a nebral telefon. Španělsko řeší, kde byl během bouře premiér Valencie

Zahraniční

Jak se vzdušná masa přesouvala přes Evropu, dostala se postupně svým okrajem nad západní cíp Portugalska. Tím přináší vlhčí vzduch z teplejších oceánských vod na jihu a jihozápadě od Španělska. Díky tomu v týlní oblasti tlakové níže dochází k četnějšímu výskytu bouřek a přeháněk.

Teploty kolem 15 °C, které v oblasti panují, jsou pro četné srážky ideální. Energie vázaná na jejich vznik není už tak silná, aby bouře odpovídaly svou výškou těm, které známe z léta. Současně je ale vzduch dostatečně nasycen vodou a nestabilní.

Malagu zasáhly povodněVideo: Reuters

Vlivem různých změn ve větrném poli, například střihem větru, můžou lokálně bouřky zesílit, a to i velmi výrazně. Vznik bouřek není zdaleka vázán jen na „prostou teplotu“. Tedy je teplo, budou bouřky. Právě změny ve větrném poli (někdy i velmi lokálního charakteru) v kombinaci s celkovou synoptickou situaci mohou představovat leckdy větší nebezpečí než „obyčejné“ bouřky z tepla.

Foto: Gregorio Marrero, ČTK/AP

Voda unáší auta poté, co se z koryta vylila řeka ve městě Álora na jihu Španělska, úterý 29. října 2024.

V pátek deště ustanou

Oproti situaci z října je i přes dané podmínky vlhkosti v atmosféře trochu méně, i tak jsou predikce jasné a předpokládá se, že se bouřky a přeháňky budou v oblastech vyskytovat během celého čtvrtka. Postupně se začnou zvolna přesouvat nad Portugalsko. Tlaková níže se jen zvolna přesouvá k jihozápadu a dostává se nad Atlantický oceán. Obyvatelé jihu a jihozápadu Španělska si budou moci finálně odpočinout až během pátku.

Jaký je rozdíl mezi tlakovou níží a výší

Oblasti vysokého tlaku jsou charakteristické klidným počasím s menší oblačností. Masy vzduchu se v tlakové výši na severní polokouli otáčejí po směru hodinových ručiček.

Naopak tlakové níže jsou charakteristické divokými projevy počasí, a to jak v podobě silných dešťů, tak bouřek. Oproti tlakové výši v nich pozorujeme otáčení proti směru hodinových ručiček.

Kvůli přívalům deště se na jihu Španělska rozvodnilo několik řek a potoků. Zaplavena byla i část místní nemocnice. Problémy hlásí také železnice. Provoz byl přerušen jak mezi Málagou a Madridem, tak později i Barcelonou a Valencií. Deště omezují i provoz na některých silnicích.

Ve Valencii platí od úterního odpoledne zákaz pohybu soukromých vozidel. Problémy jsou i s kanalizačním systémem, který je ve městě stále zanesen velkými nánosy bahna z říjnových povodní. V Málaze se rušily lety a nejezdilo metro. Deště narušily i tenisový turnaj Billie Jean King Cup mezi Španělskem a Polskem.

Foto: Eva Manez, Reuters

Most nad zabláceným korytem řeky v Aldaie ve Valencii, 13. listopadu 2024.

Foto: Angel Garcia, ČTK/AP

Dobrovolníci a obyvatelé Paiporty uklízejí bahno na ulici, Valencie, 2. listopadu 2024.

Lidé byli lépe varováni

V případě říjnových povodní úřady varování meteorologů značně podcenily. Nyní úřady už rázněji apelovaly na obyvatele v nejohroženějších oblastech, aby se přesunuli do vyšších pater budov a nevstupovali do garáží či sklepů. Říjnové povodně překvapily lidi zcela nepřipravené. Mnoho lidí zahynulo právě kvůli pobytu v podzemních prostorách.

I sami obyvatelé si přístup oficiálních úřadů tentokrát pochvalují. „Vše je zatím v pořádku, protože jsme dostali varování už v úterý,“ řekla obyvatelka čtvrti Campanillas v Málaze agentuře AFP.

Ničivé záplavy si v říjnu ve Španělsku vyžádaly 223 životů. Stále se ještě 17 lidí pohřešuje.

Foto: Eva Manez, Reuters

Guillermo Lujan, starosta města Aldaia, stojí před pytli s pískem, které mají bránit centrum před další velkou vodou.

Tornádo na pobřeží Marbelly

Tornádo bylo hlášeno a následně i potvrzeno evropskou agenturou ESWD (European Severe Weather Database) ve městě Marbella. Objevilo se ve středu kolem 10. hodiny a dosáhlo intenzity F1. Původně šlo o tzv. „waterspout“, tedy vodní smršť, která se svou silou sice nemůže rovnat klasickým vnitrozemským tornádům, ale i tak v případě přechodu takové smrště na pobřeží může dojít k lokálním škodám. V tomto konkrétním případě jsou zatím hlášeny jen malé škody na střechách podél pobřeží.

Ve Španělsku mají kvůli dešťům opět červený stupeň výstrahy

Zahraniční
Související témata:

Výběr článků

Načítám