Článek
Silné bouřky a doprovodné přívalové deště zasáhly během čtvrtka část Moravy. „Na některých místech spadlo i přes 50 mm srážek za krátké časové období,“ uvedl v pátek ráno Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Počasí v Česku ve čtvrtek ovlivňovala tlaková níže ve vyšších vrstvách atmosféry nad Německem. V nevýrazném tlakovém poli s labilnějším vzduchem se začaly již během dopoledne tvořit na Moravě a ve Slezsku první bouřkové buňky.

Na Moravě lokálně spadlo přes 50 milimetrů srážek
Nejsilnější bouřky se v oblasti objevily odpoledne a večer. Jejich postup byl díky nízkému střihu větru velmi pomalý, a právě proto v nich hrozily přívalové deště. Na některých místech ve stacionárních či opakovaných bouřkách spadly desítky milimetrů srážek, a to většinou za krátké časové období.
🧑🚒👉 Následky lokálních srážek likvidují hasiči v rámci kraje. Řešíme cca 30 událostí. Nejvíce nás zaměstnalo splavené bahno a kroupy v obci Ústí (okr. Přerov). Na místě zasahují profi i dobrovolné jednotky s těžkou mechanizací. Sanuje se 7 nemovitostí, které jsou postiženy. pic.twitter.com/ekQf4rbERK
— Hasiči Olomouc 🚒👨🚒🔥 (@hasici_olomouc) April 24, 2025
Před bouřkami varovala výstraha, ČHMÚ ale už ve čtvrtek upozorňoval, že jak už to bývá, nebyly bouřky všude a „rozdíly v úhrnech jsou obrovské i na vzdálenostech několika kilometrů“.
Zatímco tak například ve Starém Městě u Uherského Hradiště spadlo necelých 10 milimetrů srážek, jihozápadně směrem na Kyjov - v oblasti vzdálené pouhých 10 kilometrů - odhadoval radar srážkové úhrny přes 60 milimetrů.
🌩Dnešní bouřky bohužel na některá místa přinesly výrazné přívalové srážky. Jak už to tak v těchto situacích bývá, bouřky se nevyskytly všude na území výstrahy a rozdíly v úhrnech jsou obrovské i na vzdálenostech několika km.
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) April 24, 2025
👉Bohužel zejména v těchto situacích je přesná… pic.twitter.com/HriCuVneGT
Přesná lokalizace je u těchto chaoticky vyvíjejících se bouřek, které se příliš nepohybují nebo se tvoří na jednom místě opakovaně, velmi obtížná. Není pak možné dopředu odhadnout, kolik srážek v daném místě spadne.
Silné deště způsobily na řadě míst komplikace v podobě přívalových povodní. Zasažená byla například již zmíněná oblast na Uherskohradišťsku a Hodonínsku. Zde velká voda napáchala nejvíce škod v obcích Veselí nad Moravou, Domanín, Syrovín, Žeravice, Ježov a Labuty. Z obcí byly hlášeny zatopené objekty, sklepy a komunikace.
Povodně však zasáhly i další místa na Moravě. Mezi zatopené obce patřily například Rájec-Jestřebí na Blanensku, Rousínov na Vyškovsku, Ústí, Černotín, Hranice, Skalička a Potštát na Přerovsku, Plumlov a Vrbátky na Prostějovsku nebo Hněvotín a Křelov-Břuchotín na Olomoucku.

Zatopená silnice v Rájci-Jestřebí
Víkendové přízemní mrazíky
V pátek se přidají na většině území další srážky, jak bude přes Alpy postupovat k jihovýchodu tlaková níže ve vyšších vrstvách atmosféry. Srážkové úhrny budou tentokrát nižší, nicméně na návětrné straně Jeseníků jich může opět spadnout i několik desítek milimetrů.
O víkendu začne naše území ovlivňovat tlaková výše nad Skandinávií, podél níž k nám od severu začne proudit sušší a chladnějších vzduch. Bude tedy převládat převážně slunečné počasí, denní teploty kolem 15 °C ale budou nižší než během pracovního týdne.
Poměrně chladná budou víkendová rána, v sobotu se budou nejnižší teploty pohybovat od 8 do 4 °C a v neděli od 5 do 0 °C. Na četných místech hrozí přízemní mrazíky, které tak mohou opět ohrozit přírodu.
Slunečné a suché počasí vydrží i v první polovině příštího týdne. Teploty pak začnou opět stoupat a během týdne přesáhnou denní maxima na většině území 2o stupňů.