Článek
Z počátku neděle bude na většině území oblačno až zataženo, kolem poledne dorazí od jihozápadu teplá fronta, kterou bude doprovázet sněžení, později mrznoucí déšť. Večer budou postupně ustávat srážky od jihozápadu. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat od -3 do 2 °C.
V noci na pondělí přijde rychlé oteplování s teplotami až k 6 °C. Během pondělí se rtuť teploměru vyšplhá na 8 až 10 °C v Čechách. Nad západní částí Moravy a Vysočinou se očekává zataženo nízkou oblačností, mlhy a teploty jen do 5 °C.
Sníh a nebezpečná ledovka
Sníh podle stávajících modelů nejvíce potrápí zejména severozápadní a severní Čechy, zde může napadnout až 8 cm nového sněhu. V nížinách bude nadílka menší, zato s vyšší pravděpodobností výskytu ledovky. Očekává se, že fronta přinese dva až sedm milimetrů srážek v podobě mrznoucího deště. To znamená velké komplikace pro řidiče, železničáře a chodce. Teploty by už ale během nedělní dvacáté hodiny měly v Čechách stoupat nad bod mrazu.
Hrozba ledovky bude trvat i na východě území, a to až do pondělního rána. Jak se bude fronta přesouvat k severovýchodu, vyskytne se mrznoucí déšť pravděpodobně v určité podobě na většině území. V souvislosti s tím také vydal Český hydrometeorologický ústav varování před vydatným sněžením a ledovkou.
Sněžení, mrznoucí déšť a pak to celé zmrzne. Meteorologové mají na víkend rozmanité varování
Jak teplá fronta způsobí ledovku
Na první pohled se může zdát spojení pojmu „teplá“ a mrznoucího deště trochu nelogické. Teplá fronta je rozhraní oddělující vzduchové hmoty, které se liší teplotou a vlhkostí. Teplou frontou se označuje hraniční oblast rozdílných teplot, která postupuje do chladnějšího sektoru, tedy vytlačuje chladný vzduch.
Časosběr přechodu teplé fronty
Teplejší vzduchová hmota se nasouvá nad chladnější a těžší vzduch. Díky tomuto procesu vznikají také charakteristické oblaky, které doprovázejí samotnou frontu. Stovky kilometrů před ní vidíme vysoko na obloze řasovitou oblačnost v podobě oblaku typu cirrus a cirrostratus. Později se objevují oblaky přinášející srážky, konkrétně altostratus, stratus nebo nimbostratus. Někdy, pokud jsou oblaka spojená s teplou frontou dostatečně vysoko, mohou se na nich objevit dokonce i zimní bouřky.
Teplý vzduch leží ve vyšších vrstvách, tím se ale dostáváme k jádru problému, který je spojený s přechodem výraznějších teplých front během zimy. Srážky, které z frontální oblačnosti vypadávají, jsou díky vyšším teplotám v kapalném stavu. Zemský povrch a chladnější vzduchová hmota, do které fronta postupuje, mají teploty pod nulou. Dešťové kapky dopadají na podchlazený povrch a vzniká charakteristická ledová krusta. Pokud je fronta silná a déšť výraznější, může vznikat opravdu velmi nebezpečná ledovka.
Ledovka, námraza, zmrazky, náledí
LEDOVKA
– souvislá, zpravidla homogenní průhledná ledová usazenina s hladkým povrchem. Tvoří se zmrznutím přechlazených kapiček mrholení, dešťových kapek na předmětech, jejichž teplota je mírně pod 0 stupňů Celsia.
NÁMRAZA
– v silniční dopravě se pojem námraza používá pro všechny formy ledových usazenin na vozovkách včetně náledí a zmrazků. Může se vyskytovat na elektrických sloupech, stromech atd. V letecké dopravě se používá několik druhů námrazy, a to podle rychlosti a teploty, při níž vzniká.
ZMRAZKY
– termín používaný pro formu náledí, které vzniká opětovným zmrznutím zcela či částečně roztátého sněhu.
NÁLEDÍ
– ledová vrstva pokrývající zemi, na rozdíl od ledovky zde na zemi mrznou nepřechlazené dešťové kapky či kapky mrholení. Vzniká, je-li teplota povrchu pod 0 stupni Celsia.