Článek
„Rezerva vody v půdě je na dny, maximálně týdny,“ uvedl hydrolog Tomáš Vlasák z českobudějovické pobočky ČHMÚ.
Z pohledu řek je situace nejhorší na Lužnici. Například stanice u jezu Pilař na Jindřichohradecku ukazuje momentální průtok vody 0,8 krychlového metru za vteřinu. Je to pouze sedm procent v porovnání s dlouhodobým průměrem.
„Na Lužnici jsou průtoky menší než sezonní historická minima,“ komentuje suše ČHMÚ aktuální hydrologickou situaci.
Také na Moravě a ve Slezsku v povodích Dyje, Odry, Moravy či Bečvy jsou průtoky výrazně pod dlouhodobými dubnovými průměry. Změnu nezajistí ani pondělní srážky.
Meteorologové varují před mrazem
O trochu lepší je situace v povodí horního Labe, kam spadají i toky odvodňující horské oblasti s tajícím sněhem.
V půdě voda zatím je
„Srážek na jaře bylo zatím velmi málo. Zima byla teplá, což zapříčinilo další úbytek vody. Zatímco jindy je v lednu krajina pod sněhem nebo mrzne, letos byly teploty relativně vysoké a kvůli tomu docházelo k výparu vody,“ uvedl Vlasák.
Po chladnu se v půlce týdne zase oteplí. Rána ale zůstanou mrazivá
Podle něj je v půdě momentálně zatím dost vody pro rostliny a stromy. Ovšem nemusí to platit dlouho. „Vzhledem k současné situaci je tu velký potenciál na ještě větší problémy než ty, které jsme se suchem zaznamenali v minulých letech,“ uvedl Vlasák.
„V minulých letech bylo už běžné, že lidem v červenci nebo v srpnu zmizela voda ze studní. Letos už tam voda nemusí být nyní,“ uvedl hydrolog.
Vlasák dodal, že současná situace ještě nemusí automaticky znamenat, že zákonitě nastane suché léto. „Pokud bude v květnu nebo v červnu vydatně pršet, může se to ještě změnit,“ řekl.