Článek
„Tady se říká, že Strážnice sedí na pekle. Když je v sousedním Radějově a okolí sníh, tady není nic,“ řekl Novinkám místní obyvatel Stanislav Strbačka. V pondělí si vyjel na oběd kole v kraťasech a tričku. „Vždyť má být dneska přes dvacet stupňů, tak už jsem vytáhl letní outfit.“
Teplé, téměř letní počasí si užívala i Nikol Zavadilová ze Zlínska. Ve Strážnici studuje. „Jasně, že je tady tepleji než u nás, je to skvělé,“ říká studentka Veřejnosprávní akademie.
Strážnice leží v Dolnomoravském úvalu, z jedné strany lužní lesy, z východu Bílé Karpaty. Zdejšími vyhlášenými teplotami je ideálním místem pro letní dovolenou. „Tady si opravdu můžete užít tropické počasí. V létě na koupání je to naprosto ideální,“ říká místostarosta Macků.

Teplotní rekordy vnímají turisté jako lákadlo.
Nejčastěji jezdí na dovolenou do Strážnice lidé z Prahy a Ostravska. Právě teplotní rekordy vnímají lidé jako lákadlo. „Je to pro ně signál, že je tady stálé letní počasí. Je tam teplo, tam pojedeme, to si každý určitě říká. Je ale pravda, že letní dovolené jsou tady příjemné, je to taková sázka na jistotu,“ uvedla Lenka Gronská ze zdejšího Turistického informačního centra. Turisté oceňují podle ní nejen teplo, ale i rovinu. „Je tady spousta krásných cyklotras – a hlavně, vedou po rovině.“
Tropická vedra jsou úmorná pro krojované
S vysokými teplotami mají ve Strážnici ale i starosti. Každoročně se sem sjíždějí stovky krojovaných na zdejší vyhlášené Strážnické folklorní slavnosti. Pro lidi v krojích jsou tropické teploty na hranici únosnosti. „Průvod krojovaných prochází celým městem, v těch vedrech, které tady máme, je to úmorné, přemýšlíme už nad tím, jak to udělat, osvěžit, třeba nějakými zastávkami s častějším občerstvením,“ uvažuje Macků.

Teplé, téměř letní počasí si užívala i Nikol Zavadilová ze Zlínska.
Lidé jen v lehkém oblečení, slunečno, teplo a zahradnictví plné květin a pučících stromků. Právě toho se ale obává majitel zdejší ovocné školky. „To slunečné a teplé počasí brzy z jara je riskantní. Stromy brzy rozkvetou, pak přijdou pozdní jarní mrazíky a všechno to zmrzne. Někteří lidé tady neměli meruňky už třeba sedm let,“ říká devětašedesátiletý zahradník, žije tady od svých třiadvaceti let. Ve Strážnici podle něj v zimě ani nezamrzá půda.
Půda ve Strážnici nezamrzá
„Dřív jsme s půdou nemohli v zimě hýbat, byla prostě zmrzlá, teď ale přijde zákazník v půlce ledna a my jsme schopni stromek bez problémů prodat. Je tady rok od roku tepleji,“ dodává.
Někteří místní experimentátoři začínají dokonce vysazovat olivové sady. „Z toho bych měl obavy. Nízký mráz olivovník přežije, ale ne ten dlouhodobý. Kdyby bylo minus pět třeba čtrnáct dní, je po něm,“ doplnil.

O víkendu opět padaly teplotní rekordy. Na meteostanici ve Strážnici naměřili před 21 stupňů.
Teplotní rekord je údaj, jenž se měří v konkrétním místě, na konkrétní meteostanici, která funguje dlouhodobě. „Teplotní rekord uvádíme, pokud se v tom místě měří minimálně třicet let, a to je případ i strážnické meteostanice. To ale neznamená, že někde jinde, kde měříme například deset let, nemůže být tepleji než ve Strážnici. Taková stanice se ale mezi rekordy dostane až za dvacet let,“ říká Petr Münster z Českého hydrometeorologického ústavu.