Článek
Smogová situace již neplatí na Vysočině a v Plzeňském, Jihočeském a Královéhradeckém kraji. V Ústeckém kraji ji ČHMÚ odvolal v pondělí odpoledne.
„Prahové hodnoty 12hodinových průměrů na měřicích stanicích jsou podkročeny už více než tři hodiny a nepředpokládáme opětovný vzestup koncentrací saharského prachu v ovzduší,“ uvedli v pondělí na síti X meteorologové.
Na Moravě a ve Slezsku by koncentrace prachu měly klesnout až po přechodu studené fronty od západu ve večerních hodinách. „Během odpoledne a večera budeme rušit situace i na dalších místech,“ dodal ČHMÚ.
Zrušili jsme smogovou situaci v kraji Plzeňském, Jihočeském, Královéhradeckém a na Vysočině. Prahové hodnoty 12hodinových průměrů na měřicích stanicích jsou podkročeny už více než 3 hodiny a nepředpokládáme opětovný vzestup koncentrací saharského prachu v ovzduší.
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) April 1, 2024
Na Moravě a ve… pic.twitter.com/qo2SEjQnUu
Smogovou situaci ČHMÚ vyhlašuje, když alespoň na polovině stanic v daném regionu překročil dvanáctihodinový klouzavý průměr koncentrací prachových částic PM10 prahovou hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový a ve výhledu na dalších 24 hodin se nepředpokládá pokles pod tuto hodnotu.
Koncentrace prachových částic byly podle ČHMÚ vysoké především v Moravskoslezském kraji, kde na několika místech dokonce krátkodobé, hodinové koncentrace prachu dosahovaly téměř 200 mikrogramů na metr krychlový.
Meteorologové při výskytu zvýšeného množství prachových částic ve vzduchu doporučují vyvarovat se větší tělesné zátěže, a to především u dětí a starších lidí a osob s chronickými dýchacími potížemi.