Hlavní obsah

Pravé jaro číhá za branami víkendu, může dojít i na bouřky

3:44
3:44

Poslechněte si tento článek

Současné ranní mrazíky budou koncem týdne minulostí. Moravu sice potrápí hlavně ve čtvrtek srážky, ve vyšších polohách i sněhové, následně však do počasí v Česku začne na hraně víkendu promlouvat tlaková výše se středem nad Středozemním mořem. Po zadní straně této výše se k nám bude dostávat teplý a vlhký vzduch od jihu. Objeví se přeháňky a bouřky a tepoty se vrátí k příjemnějším jarním hodnotám.

Živě: Záběry z panoramatických kamer 10.4.2025Video: Sitour / Novinky.cz

Článek

Během čtvrtka zejména na Moravě ovlivní počasí nevýrazná studená fronta, poté se už začne postupně prosazovat vliv tlakové výše. Dostane se k nám teplejší vzduch, díky čemuž už budou noci i rána bez mrazíků. Zatímco denní teploty na Moravě ještě nebudou přesahovat 9 °C, na západě republiky může být až o pět stupňů tepleji.

Čtvrteční ráno nás uvítá na většině území teplotami nad bodem mrazu, v Čechách i na Moravě kolem 6 až 7 °C. Pouze na severovýchodě území, zejména ve Slezsku mohou teploty ještě klesat pod bod mrazu, a to na -2 °C. Během dopoledne ovlivní Moravu a Slezsko slábnoucí studená fronta, která může během rána být ve vyšších polohách doprovázená i sněhovými přeháňkami. Srážky budou během dne rychle slábnout a v Čechách převládne postupně až polojasno. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat kolem 14 °C, ve Slezsku do 10 °C.

Pátek se ponese ve znamení polojasné až oblačné oblohy. Ranní minima klesnou na 6 až 2°C. Chladněji může být v oblasti Beskyd, kde se teplota ojediněle dostane i pod bod mrazu. Během dne převládne proměnlivá oblačnost a nejvyšší teploty se budou pohybovat mezi 15 a 19 °C, na východě Moravy a ve Slezsku to bude okolo 14°C.

Odpoledne a večer začne přibývat oblačnost od severovýchodu a přijdou i přeháňky, které budou četnější nad východní polovinou republiky. Během večera a noci bude srážek ubývat.

Sobota nás uvítá teplotami v rozmezí 8 až 4°C. Vyšší ranní teploty budou pravděpodobnější v Čechách, konkrétně Praze a Polabí. Během dne lze čekat na většině území oblačno až polojasno, přičemž přeháňky se objeví už jen velmi výjimečně. Maximální teploty se vyšplhají v Čechách na 16 až 20 °C, na Moravě se budou pohybovat v rozmezí 12 až 16 °C. K večeru se bude obloha protrhávat.

Nedělní ráno bude ve znamení vysoké oblačnosti a zatažené oblohy. Teploty se na většině území udrží i ráno kolem 8 °C. Během dne očekáváme oblačno až přechodně polojasno.  Teploty budou už vyrovnanější, a to mezi 16 a 20°C.

Počátek příštího týdne bude oblačný, ale také s vyššími teplotami. Ty ranní by se měly pohybovat okolo 10 °C. U těch nejvyšších denních je podle teplotních modelů možné, že se na jihu Moravy v půlce příštího týdne dostanou až k letním 25 °C. Výhled na další dny už pak naznačuje návrat k běžnějším jarním teplotám do 15 °C.

Dostavit se mohou i bouřky. Četnější budou pravděpodobně na jihozápadě Čech a v pásu Vysočina–Jeseníky, vyskytovat se však budou nahodile i jinde.

Foto: Miloslav Roháček, Novinky

Příští týden se objeví i bouřky.

Výběr článků

Načítám