Článek
Copernicus je program Evropské unie zaměřený na pozorování změn klimatu. Ředitel společnosti Carlo Buontempo uvedl, že údaje naznačují, že teploty pozorované v tomto období by mohly být „bezprecedentní za posledních několik tisíc let“.
V červenci sužovaly vlny veder značnou část světa: jihozápad USA, jižní Evropu, Severní Afriku a také část Číny. V Číně padl teplotní rekord, když 16. července v městečku v pekingské oblasti naměřili 52,2 stupňů Celsia.
Rekordně vysoké teploty provázely také rozsáhlé požáry, které sužovaly i velkou část jižní Evropy, hlavně Řecko a Itálii. Nejpostiženější oblastí v Řecku byl ostrov Rhodos, který je oblíbenou letní destinací českých turistů. V Kanadě požáry spálily 12 milionů hektarů půdy.
FOTO: Spálená Evropa. Lesní požáry ničí krajinu v Itálii, Řecku i Portugalsku
Šéf OSN varoval před érou globálního varu
O tom, že červenec bude zřejmě teplotně rekordní, mluvili vědci už dříve. Generální tajemník OSN António Guterres v souvislosti s tím vyzval k okamžitým krokům k ochraně klimatu.
„Změna klimatu je tady. Je to děsivé. A to je jen začátek. Éra globálního oteplování skončila a nastává éra globálního varu,“ prohlásil Guterres.
Výhled meteorologů: Léto se brzy vrátí
Nový teplotní rekord zaznamenaly také světové oceány, což vyvolává obavy z možných dopadů na mořský život. Na pobřeží Floridy koncem července zaznamenali meteorologové teplotu 38,4 stupně Celsia.
List The New York Times napsal, že koupat se v těchto dnech v oceánu je jako ponořit se do „hustého, bublajícího sirupu“.