Článek
ČHMÚ v neděli upozornil na polární záři pozorovatelnou na severu Německa s tím, že není vyloučena možnost jejího pozorování i u nás, to se nakonec potvrdilo, byť pozorování komplikovalo množství oblačnosti.
První polární záři bylo možné pozorovat v neděli kolem 22:30, druhou kolem půlnoci.
❗️❗️Včera byla viditelná ze sev. Čech slabší polární záře. Aktuálně "zuří" geomag. bouře a za několik hod./desítek hodin očekáváme příchod dalších částic od 🌞 .Pokud se tak stane, je šance na další, výraznější, pol. záři i dnes večer! Snímky: @Drahokoupil_Jan a @DDrahokoupilova pic.twitter.com/It9gnA8X7l
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) February 27, 2023
„Polární záře vznikly v důsledku geomagnetické bouře, kterou způsobila erupce třídy M 3.7 na Slunci 24. února s maximem ve 21:30 středoevropského času a během které byl částečně i k Zemi uvolněn oblak nabitých částic,“ popsal Horálek, podle něhož vědci z amerického NOAA (Národní úřad pro oceán a atmosféru) předpovídají ještě silnější geomagnetické bouře v následující noci.
Podle Horálka by tak mohlo být možné pozorovat další polární záře. „Jak intenzivní nakonec bouře bude, se předpovědět nedá, předpověď vychází z družicových záznamů erupce,“ dodal pro zájemce.
Polární záře je nejlépe pozorovat nad dokonale odkrytým severním obzorem a daleko od měst a další zdrojů světelného znečištění.