Článek
„Pravděpodobně prožijeme 16 až 17 dní vedra, která v naší zemi ještě nikdy nebyla,“ uvedl ředitel výzkumu aténské národní observatoře Kostas Lagouvardos. Předchozí rekord vlny veder v Řecku byl zaznamenán v roce 1987, kdy extrémní horka trvala jedenáct dní.
Řecko definuje vlnu veder jako období, kdy teploty dosáhnou nebo překročí 39 °C. Očekává se, že letošní červenec bude trhat až 50 let staré teplotní rekordy. Například v Aténách meteorologové předvídají nejméně šest dní, kdy ručička teploměru překročí čtyřicítku. Takto extrémní teploty nejsou pro řeckou metropoli obvyklé.
Jak připomíná The Guardian, nejvyšší naměřená teplota v Aténách je doposud 44,8 °C z roku 2007, absolutní rekord země pak sahá do roku 1977, kdy bylo naměřeno 48 °C.
Cháronův dech sežehne jižní Evropu. Potrvá nejspíš až do srpna
Tamní vláda před vedry varuje občany i turisty. Zatímco Řekům radí pracovat z domova, pokud je to možné, a zbytečně nevycházet ven, turistům budou v nejteplejších částech dne (12:00 až 17:30) uzavřena klíčová turistická místa včetně proslulé Akropole. Tu se ostatně Řecko rozhodlo uzavřít již v minulých dnech.
Po celém Řecku navíc v důsledku vysokých teplot stále přetrvávají lesní požáry. Mluvčí hasičů uvedl, že země bude celý víkend ve stavu pohotovosti.
Extrémní teploty zapříčiněné anticyklónami, jež byly v médiích pojmenovány Kerber a Cháron a které do Evropy tlačí horký vzduch ze severní Afriky, sužovaly především Itálii, Španělsko a Řecko. Anticyklóny zasáhly také Českou republiku, tropické teploty nad 30 stupňů ale u nás netrvaly tak dlouho, nepřekročily čtyřicítku, a navíc se začátkem příštího týdne očekává ochlazení.