Článek
„Průměrná teplota na evropské pevnině v březnu 2025 činila 6,03 °C, což je o 2,41 °C více než průměrná teplota v březnu 1991-2020, a byl to tak nejteplejší březen v Evropě,“ stojí v tiskové zprávě programu Copernicus.
Do letošního roku byl nejteplejším březnem v Evropě ten z roku 2014 s odchylkou 2,14 °C od normálu. Třetí nejteplejší březen byl v loňském roce (o 2,12 °C teplejší než průměr 1991-2020).
Podle zprávy byly teploty ve třetím měsíci tohoto roku nadprůměrné na většině kontinentu, přičemž nejvíce nad průměrem byly teploty na východě Evropy a západě Ruska, naopak na Pyrenejském poloostrově bylo chladněji než normálně.
Nadnormální teploty byly i v Česku. Průměrná teplota vzduchu byla podle ČHMÚ na našem území 5,1 °C, což je o 1,9 °C více než normál 1991–2020 pro Česko.
Světové teploty
Celosvětově byl březen 2025 druhým nejteplejším v historii měření. Průměrná teplota vzduchu byla s průměrem 14,06 °C o 0,65 °C vyšší než dlouhodobý normál a o 1,60 °C vyšší v porovnání s průměrnou březnovou teplotou v předindustriálním období.

Měsíční anomálie globální teploty vzduchu
Vůbec nejteplejším březnem na globální úrovni byl ten z loňského roku (o 0,08 °C). Třetí místo drží březen 2016, ten byl o 0,02 °C chladnější než letošní březen.
Nejvíce nadprůměrné teploty panovaly kromě Evropy v rozsáhlých částech Arktidy, zejména nad Kanadským souostrovím a Baffinovým zálivem. Nadprůměrné byly také nad Spojenými státy, Mexikem, částí Asie a Austrálií.

Globální průměrné anomálie teploty vzduchu vzhledem k období 1991-2020 pro každý březen
Rekordně teplé byly i oceány. Průměrná teplota povrchu moře v březnu 2025 nad 60° j. š. - 60° s. š. byla 20,96 °C, což je druhá nejvyšší hodnota v historii pro tento měsíc, která je o 0,12 °C nižší než rekord z března 2024.
Arktický led
Arktický mořský led dosáhl v březnu nejnižšího měsíčního rozsahu za 47 let satelitních záznamů, když byl o 6 % pod dlouhodobým průměrem. Rekordně nízký rozsah arktického ledu už vědci zaznamenávají čtvrtý měsíc v řadě.

Časová řada měsíčních průměrných anomálií rozsahu arktického mořského ledu pro všechny březnové měsíce od roku 1979 do roku 2025.
V březnu je obvykle rozsah mořského ledu v oblasti severního pólu na své maximální úrovni, a tak se jedná i o historicky nejnižší naměřené maximum mořského ledu v těchto oblastech.
Koncentrace mořského ledu byly podprůměrné také ve většině oblastí Antarktidy.

Denní rozsah arktického mořského ledu od října 1978 do 1. dubna 2025.
Nevyrovnanost srážkových úhrnů
„Březen byl měsíc s kontrastními srážkovými extrémy napříč Evropou, kdy mnohé oblasti zažily nejsušší březen v historii a jiné nejvlhčí březen v historii za posledních nejméně 47 let,“ uvedla Samantha Burgessová z Evropského centra pro střednědobé předpovědi počasí (ECMWF).
V březnu 2025 se na většině území jižní Evropy vyskytly nadprůměrně vlhké podmínky, zejména na Pyrenejském poloostrově, který zasáhla série bouří a kde došlo k rozsáhlým záplavám.

Anomálie a extrémy celkového úhrnu srážek v březnu 2025
Naopak nadprůměrně sucho bylo ve Velké Británii a Irsku, v rozsáhlém západovýchodním pásmu přes střední Evropu, které se táhlo na jih až k Černému moři, Řecku a Turecku.
V Česku byl březen podle předběžných dat ČHMÚ normální, spadlo 70 % obvyklých srážek.