Hlavní obsah

Česko zažilo mrazivou noc, na Klínovci bylo deset pod nulou

4:30
4:30

Poslechněte si tento článek

Česko má za sebou mrazivou noc. Například na Klínovci klesly okolo 05:00 teploty až k minus deseti stupňům Celsia, Sněžku pak zasáhl vítr o síle orkánu. Teploty mezi minus třemi a minus sedmi stupni byly na mnoha dalších místech v Čechách, na Moravě a ve Slezsku bylo tepleji. Minima se tam pohybovala kolem minus jednoho stupně, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Foto: Tereza Havlíčková, Novinky

Výhled na Krušné hory a Klínovec

Článek

Prudké víkendové ochlazení přineslo proudění arktického vzduchu od severu. Na Rolavě i na Přebuzi na Sokolovsku bylo v neděli ráno naměřeno ve dvou metrech nad zemí minus sedm stupňů Celsia. Mrazivé ráno bylo také na Jelení na Karlovarsku, kde teplota klesla k minus šesti stupňům, podobně jako na Špičáku v okrese Klatovy. V Plzni byly nad ránem minus tři stupně Celsia a zhruba stejný mráz byl i v Karlových Varech.

Sněžku zasáhl vítr o síle orkánu

Podle měřicí stanice na poštovně Anežka na vrcholu Sněžky ráno v 05:18 dosáhl vítr v nárazu rychlosti 158,4 kilometru v hodině, tedy značně přesáhl hranici orkánu, která je 117,7 km/h. V 09:00 bylo na nejvyšší tuzemské hoře minus 12,4 stupně, pocitová teplota byla kvůli silnému větru minus 23 stupňů Celsia, jak vyplývá z informací na webu poštovny.

Mrazivo bylo nad ránem ale i u nedaleké hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů. Podle Horské služby Krkonoše tam bylo ráno minus 12 stupňů Celsia, vítr dosahoval rychlosti 90 km/h a stále tam je okolo 70 centimetrů sněhu.

Mráz ohrozí stromy a úrodu

Mrazy mohou v nižších polohách poškodit rozkvetlé stromy, zvláště ohrožené jsou meruňky. Mrazivo bylo v neděli v noci a k ránu i v Polabí a kolem Prahy, kde už řada stromů kvete, konstatovali meteorologové.

Na Moravě a ve Slezsku pomohl ovocnářům vítr a zatažená obloha. „Na jihu Moravy dokonce na několika stanicích – třeba ve Strážnici nebo v Kobylí – klesla teplota pouze několik desetin pod nulu a na většině stanic se dostala maximálně na minus jeden stupeň Celsia. Podobná situace je i v nížinách na Olomoucku, Přerovsku a na Ostravsku. Zde by případné škody nemusely být rozsáhlé,“ uvedl ČHMÚ.

Nejtepleji bylo v Olomouci-Holicích, kde teplota neklesla pod nulu za celou noc. I na Moravě a ve Slezsku byly ale ranní teploty rozdílné – kde tolik nefoukalo, teploty klesly níž.

„Doufáme, že se z případné úrody podařilo zachránit co nejvíce. I následující noc ještě bude mrazivá, ale oblačnosti již bude více, bude ale zase méně foukat,“ dodali meteorologové.

Po několika teplých dnech dorazil do Česka o víkendu arktický vzduch, prudce se ochladilo a ČHMÚ vydal výstrahu před mrazy ve vegetačním období. Platí zatím do pondělního rána. Každoroční jarní mrazíky jsou jednou z největších hrozeb pro české ovocnářství, pěstitele trápí v posledních letech opakovaně. Loni zmrzlo téměř všechno ovoce v Čechách, na Moravě byla situace jen o něco lepší.

Pěstitelé a zahrádkáři se snaží zničení úrody jarními mrazy bránit zakrytím porostů netkanou textilií, zadýmováním sadů nebo využitím přenosných ohřívačů, často ale marně. Některé postupy jsou navíc nákladné a nezaručí, že stromy nezmrznou.

Podle předpovědi hydrometeorologů by mělo mrazivé počasí počátkem příštího týdne slábnout. Ještě v pondělí mohou teploty v nočních hodinách klesat k minus pěti stupňům.

Úterý může na vrcholcích Krušných hor přinést smíšené nebo i sněhové srážky od 600 metrů. Na Šumavě je možná sněhová nadílka od nadmořské výšky 700 metrů. Na celém západě Čech se budou teploty šplhat k 11 stupňům.

Ve středu by mohlo být až 14 stupňů Celsia.

Související témata:

Výběr článků

Načítám