Článek
Meteorolog a pozorovatel přírody Rudolf Kovařík ze Šindelové na Sokolovsku vyhlíží špačky, kteří hnízdí každým rokem v budce na jeho zahradě. Zatím marně.
„Nejdříve přílet špačků zapisoval strýc, který s tím začal v roce 1958. Pak to dělal táta a teď to dělám já,“ uvedl Kovařík.
Někdy jsou tu už v únoru
„Musím říct, že nejpozdější přílet byl v roce 1970, kdy byla velmi dlouhá zima. To přiletěl až 28. března,“ pokračoval pozorovatel přírody. „Nejdříve pak špaček přiletěl v roce 2012, bylo to 20. února.
Lze říct, že letos je to jeden z velmi pozdních příletů za posledních patnáct let. Například vloni tu byl špaček zpět 28. února a předloni dokonce 24. února. Podobné to bylo i v dalších letech po roce 2010,“ dodal Kovařík.
Špaček se podle něj vrací, když je pro něj v českých zemích dostupná potrava, tedy mouchy a podobně. „Na rozdíl od čápa, který přiletí prostě v určitou dobu. Ale špaček by nepřežil,“ dodal Kovařík, podle něhož je přílet špačků nejspolehlivějším důkazem, že se blíží jaro.
Jaro je zatím v nedohlednu
„Čápi jsou schopní v případě, že se nečekaně ochladí, odletět za den třeba osmdesát kilometrů do Bavorska za teplejším počasím. Špaček ale tolik kilometrů naráz neuletí,“ vysvětloval pozorovatel s tím, že špaček je spíše solitér, než aby létal v hejnu.
Kovařík vychází i z dalších pozorování při svém tvrzení, že jaro jen tak nepřijde. „Dosud neodlétli zpět do Skandinávie havrani. Kachny, husy a labutě se ještě nevrátily – jsou tu vidět jen ty, které tu zůstaly, například u odtoků vody z přehrad, kde je teplejší voda. Prostě migrace ptáků spojená s příchodem jara ještě pořádně nezačala.
Jaro ještě není na pořadu dne,“ krčil rameny Kovařík, podle kterého ani sýkorky, jež na podzim do teplých krajů neodlétají, si ještě nestavějí hnízda.
Sníh v dubnu?
Podle meteorologa bude první polovina března studenější, než byl letošní únor. Současné počasí podle něj odpovídá skutečnosti, že v prosinci, lednu i únoru přišly velké oblevy.
„V druhé polovině března by se už jaro mohlo začít ozývat,“ poznamenal Kovařík s tím, že v dubnu se objeví dny, kdy se odpoledne budou pohybovat teploty mezi patnácti a osmnácti stupni nad nulou. „Každopádně ale očekávejme další zimní epizodu v dubnu, kdy přijde opět sněžení,“ konstatoval.
O tom, že jaro si na západě Čech dává načas, vypovídají i srnky, které podle Kovaříka stále zůstávají v nižších horských polohách. „Srnky stále chodí na krmeliště. Některé naučila má bývalá žena chodit až k nám k domu, což se děje dodnes, takže já je pořád přikrmuji,“ prozradil.
„Včely jsou akční, protože se již objevily teploty kolem dvanácti stupňů nad nulou. Ony se sice rozlítly z úlů, ale jen proto, aby z nich vynesly, co tam nepatří. Pak zase do úlů zalezly. Se snůškou ještě nezačaly, protože jíva, alespoň tady, ještě nekvete,“ popisoval Kovařík s tím, že teploty do minus pěti stupňů včelám v úlu ani teď nevadí.