Hlavní obsah

Meteorologové vysvětlili původ nezvyklých děr v mracích nad Českem

1:51
1:51

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

Tajemné díry v mracích, které se v úterý ráno objevily na družicových snímcích i na webových kamerách, mají podle meteorologů jasné vysvětlení. Jde o jev pojmenovaný cavum, který v oblačnosti vzniká při souhře několika okolností. Na oblačné díry upozornil v úterý Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Foto: Hynek Svoboda

Díra v mracích nad Krkonošemi

Článek

Cavum je latinský termín pro díru či dutinu, v tomto případě díru v oblačnosti. Podle meteorologů může vzniknout za předpokladu, že se v určité výšce s teplotou výrazně pod bodem mrazu nachází tenká vrstva oblačnosti tvořená kapičkami podchlazené vody.

Ta za těchto podmínek může být v kapalném skupenství pouze v podobě malých kapek, přičemž na náhlé vnější podněty reaguje zmrznutím.

V případě jevu, který bylo možné pozorovat na našem území, se takováto oblačnost nacházela ve výšce přes šest kilometrů, kde panovala teplota -23 °C.

Foto: Hynek Svoboda

Díra v mracích nad Krkonošemi

Nad Zlínem se otevřela mračna. Utržená oblaka lidé přirovnávali k Mordoru

Domácí

Spouštěčem zmrznutí krůpějí vody, vzniku krystalů a posléze i děr byly v tomto případě průlety letadel.

„Vzniklé ledové krystalky na sebe následně nabalují další namrzající vodní kapičky a tento dominový efekt tak ‚vyčistí‘ od vodních kapek i své okolí,“ popsal ČHMÚ.

Foto: Český hydrometeorologický ústav

Družicový snímek oblačnosti nad Českou republikou

Vzniklé ledové částice jsou těžší a větší než původní kapky a padají k zemi. Jejich pád ovlivňuje vítr.

„Vzduch pod oblakem je ale sušší než v oblaku samotném, a tak se tyto ledové částečky při svém pádu vypaří, aniž by dopadly na zemský povrch,“ uzavřeli meteorologové své pojednání.

Česko zažilo mrazivé ráno. Na Šumavě skoro -22 °C

Počasí
Foto: Hynek Svoboda

Díra v mracích nad Krkonošemi

Výběr článků

Načítám