Článek
Silné polární záře jsou v polárních oblastech v období rovnodennosti běžné. Březen je obecně považován za jeden z nejlepších měsíců pro jejich pozorování. Nicméně podle místního fotografa Alexandera Kuznetsova, který krásné záběry pro Reuters pořídil, byla tato přehlídka obzvláště živá.
Pozorovatel si mohl připadat, jako by byl zavřený v obří zelené láhvi. Výrazný zelený odstín, který obvykle u polární záře vnímáme, je připisován interakci elektronů ze Slunce s různými prvky. Pokud například reagují s kyslíkem, vyzařuje se obvykle zelený foton o vlnové délce 557,7 nanometru. Může však docházet také k pomalejší reakci ve vyšších vlnových délkách nebo reakci s jiným plynem, a proto může být polární záře i červená nebo modrá.

Lidé sledující polární záři nad Laponskem.
Intenzivní polární záře v posledních dnech způsobují časté geomagnetické bouře, které jsou důsledkem slunečních erupcí, při nichž je koronální hmota vyvržena směrem k Zemi a to vytváří tento světelný úkaz. Hlavním důvodem je tedy vysoká aktivita Slunce, které letos dosahuje vrcholu svého jedenáctiletého cyklu.
V následujících týdnech je možné, že se další polární záře dočkáme i na našem území. Pokud ji ale chcete vidět tak krásnou jako na záběrech fotografa z finského Laponska, je lepší vyrazit na polární kruh.

Místní fotograf zachytil polární záři nad Laponskem.