Článek
Větrná bouře, která ve čtvrtek zasáhla Island, byla zatím nejsilnější za letošní zimu. Silný vítr ostrovní zemi bičoval už od středečního večera, kdy Islandský meteorologický úřad vydal pro většinu území červené, tedy nejvyšší varování. Větrná bouře pak pokračovala i během čtvrtečního dne a teprve k večeru začal vítr slábnout.
Nárazy větru v horských oblastech dosahovaly rychlosti až 230 km/h, přičemž za orkán se podle Beaufortovy stupnice považuje vítr už o rychlosti přesahující 118 km/h. Příčinou takto silného větru je vyrovnávání tlakového gradientu mezi rozsáhlou tlakovou výší dominující nad severní a střední Evropou a výraznějšími tlakovými nížemi nad Atlantikem v oblasti Grónska a norských Špicberků.
V nejobydlenější jižní části Islandu ve středu večer umocnilo silný vítr také lineární pásmo bouřek. Detektory blesků v oblasti napočítaly více než 1000 výbojů, což je pro Island velmi vzácný jev. V Reykjavíku udeřil blesk i do kostela Hallgrímskirkja, jenž je asi nejznámějším symbolem hlavního města.
Dramatic scenes as #lightning strikes #Hallgrímskirkja #church in Reykjavík, in a video taken by capital resident Hákon Örn Helgason. pic.twitter.com/c9TtNIQKbE
— RÚV English (@RuvEnglish) February 5, 2025
Orkán napáchal rozsáhlé škody
Podle místního zpravodajství RÚV hasiči v souvislosti s nočními bouřkami a větrem podnikli několik výjezdů, zejména kvůli popadaným stromům a poškozeným lodím, které síla orkánu převrátila. Několik tisíc domácností se navíc dočasně ocitlo bez elektrické energie a dodávek tepla. Ve vesnici Stöðvarfjörður na východě země nárazový vítr dosahující rychlosti 205 km/h napáchal největší škody, když rozbíjel okna, vyvracel stromy a strhl střechu z nejméně deseti domů.
Kvůli ohrožení místního obyvatelstva vzhledem k očekávanému extrémnímu větru místní úřady doporučily zůstat doma a preventivně zavřely všechny školy s výjimkou předškolních zařízení a prvního stupně. Také mezinárodní letiště v Keflavíku muselo na několik hodin omezit provoz. Dle posledních dostupných zpráv místních médií se běsnění živlu naštěstí obešlo bez zranění.
Celkové škody, které větrná smršť napáchala, byly předběžně vyčísleny na 50-60 milionů islandských korun, tedy asi deset milionů korun. Je však pravděpodobné, že se budou ještě sčítat další škody. Jednalo se o zatím nejsilnější bouři v zemi během této zimy. Místní obyvatelé se ale nechali slyšet, že tak ničivý vítr nepamatují desítky let. Vítr v současné době slábne, stále však zůstává v platnosti varování před sesuvy půdy.
Erupce islandské sopky Bárdabunga je na spadnutí. Spala deset let
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_oV_A/naUHOyYNpCP7JGYWCGEZVE/708c/bardabunga-island.jpeg?fl=cro,103,118,1190,669%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)