Hlavní obsah

Zdálo se vám horké léto? Tady jsou tvrdá data

Ačkoliv rok 2024 ještě neskončil, vědci již nyní s určitostí odhadují, že bude nejteplejším v historii měření. Nasvědčují tomu celosvětová data. Oproti období před začátkem průmyslové revoluce bude průměrná roční teplota o 1,5 °C vyšší. To, co se našinci, jehož neohrožují stoupající hladiny oceánů ani rozmrzající permafrost, může jevit jen jako změť čísel, má i konkrétní, ryze lokální projevy a dopady.

Foto: Milan Malíček, Novinky

I v České republice mohou teploty stoupat ke 40 stupňům. Rekord byl naměřen v srpnu 2012 v Dobřichovicích, kde rtuť vystoupala na 40,4 stupně.

Článek

Pro ilustraci se lze vrátit k letošnímu létu v České republice. To bylo v pražském Klementinu s průměrnou teplotou 22,6 °C třetí nejteplejší od roku 1775. Předběhly jej jen roky 2018 a 2019.

Není bez zajímavosti, že šest nejteplejších lét od počátku měření bylo v tomto století, přičemž hned pět z nich bylo zaznamenáno v posledních 10 letech.

Ačkoliv se letošní léto na první pohled nemusí zpětně zdát nijak extrémní, data a časové řady hovoří jasně. Změnu klimatu lze ilustrovat kupříkladu na množství tropických dní.

Česko letos zažilo 57 tropických dnů

Počasí

Těch bylo letos v Česku 57, což v reálu znamenalo, že v 57 případech alespoň jedna ze stanic ČHMÚ naměřila teplotu minimálně 30 °C. Dlouhodobý průměr z let 1990 až 2023 přitom činil 41 dnů.

Například stanice v Praze-Ruzyni letos zaznamenala celkem 37 tropických dnů, což je velmi výrazný nárůst oproti dlouhodobému průměru, který v letech 1990-2023  činil jen pouhých 10 dní. Současně se jedná o nejvyšší číslo, které stanice zaznamenala od počátku svého spuštění v roce 1946.

Nejde přitom o pražskou anomálii. V Mošnově u Ostravy letos napočítali 26 tropických dnů. Číslo opět značně překonalo dlouhodobý průměr, který byl 12 dnů. Vůbec nejvíce tropických dnů bylo letos zaznamenáno na stanici ve Strážnici, zde maximální denní teplota překročila třicítku celkem 47krát. Také zde byla zaznamenána nejvyšší letošní teplota, a to 37,1 °C, konkrétně 14. srpna 2024.

Foto: Český hydrometeorologický ústav

Počet tropických dnů ve Strážnici mezi lednem a srpnem v letech 1961 až 2024.

S tropickými dny jsme se letos setkávali až do 8. září. V úvodu měsíce byly přitom zaznamenány i dny, kdy maxima překročila hranici 35 °C.

Tropický a supertropický

Pro tyto hodnoty se vžil neoficiální termín supertropický den. V dřívějších dobách byly supertropické dny spíše vzácností. V posledních letech jejich počet stoupá a setkáváme se s nimi celkem pravidelně, někdy dokonce v sériích.

Letos supetropický den s teplotami přes 35 °C zaznamenalo celkem 22 stanic ČHMÚ. Šestkrát se supertropický den objevil na stanicích Strážnice a v Doksanech.

Foto: Český hydrometeorologický ústav

Počty tropických dnů v letošním roce do 8. září.

Ze statistik víme, že mimořádně teplá léta se objevovala i v minulosti. Faktem ale je, že v posledních dekádách, zejména v té poslední, pozorujeme extrémní nárůst počtu tropických dnů. Například už ke konci srpna 2024 na některých místech jihovýchodní Moravy se počet tropických dnů blížil čtyřem desítkám, zatímco v relativně nedávné minulosti jich bylo přibližně kolem 10 až 13 za rok. K podobným číslům, která dokazují jasný nárůst počtu tropických dnů, dojdeme na většině měřicích stanic.

Přibývá i tropických nocí

V posledních 20 letech nesledujeme jen výrazný nárůst počtu tropických dní, ale i na ně navázaných tropických nocí. V případě zvýšených denních teplot hraje prokazatelně roli změna klimatu.

V případě nočních teplot se na jejich nárůstu podílí zejména takzvaný efekt „tepelného ostrova“. Jedná se ve většině případů o centra větších měst, kde se teplo během dne kumuluje a je pohlcováno do rozpáleného povrchu. Mezi nejvíce zasažené oblasti patří zejména rozsáhlá sídliště. V minulém století byly tropické noci celkem vzácné, nyní se objevují prakticky každé léto, a to ve velkém počtu. Rekordní číslo bylo zaznamenáno například v roce 2015, kdy stanice v Klementinu zaznamenala celkem 25 tropických nocí.

Anketa

Máte rádi v létě pořádné horko?
Ano, užívám si to
21,9 %
Nevadí mi, ale raději mám teploty kolem 25 stupňů
45,6 %
Nesnáším to
32,5 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 7963 čtenářů.

Výhledy do budoucna ukazují, že se situace v tomto ohledu zlepšovat asi moc nebude. Výzkum, který probíhal v roce 2018, ukázal, že mezi jeden z nejčastějších důvodů zkrácené doby spánku je právě jeho narušení zvýšenou teplotou.

Změny klimatu napáchaly škody jako finanční krize

Ekonomika

Jak vyplývá ze studie, kterou vypracoval ČHMÚ pro ministerstvo životního prostředí, je potvrzen dlouhodobý trend nárůstu teplot. Maximální teploty se budou nejvíce projevovat zejména v zimě a v létě. Modelové odhady ukazují, že při současném tempu můžeme počítat s tím, že do roku 2030 se budou průměrné teploty stále mírně zvyšovat.

Problém budou představovat i dny s výskytem extrémních teplot, tedy i s možností supertropických dní. I v tomto kontextu zpráva potvrzuje navýšení počtu jak tzv. letních dnů (s teplotou nad 25 °C), tak dnů tropických (s teplotou nad 30 °C.)

Foto: Český hydrometeorologický ústav

Průměrná letní teplota v Praze-Klementinu od roku 1775 do roku 2024.

Predikce počítá s nárůstem o 13 letních a 6 tropických dnů navíc. Když vezmeme tento odhad v potaz a přičteme toto číslo například k letošnímu počtu tropických dní na stanici Strážnice, který činil 47, dostaneme se na 53 tropických dnů. Je pravděpodobné, že úměrně by narostl i počet dnů supertropických.

V případě nejhoršího možného scénáře bychom se mohli v budoucnu dostat až na 100 tropických dnů za rok, jak v České televizi uvedl klimatolog Tomáš Halenka z katedry fyziky a atmosféry Matematicko-Fyzikální fakulty UK.

Žijete počasím? Přidejte se k nám

Pro rozšíření meteorologického obsahu hledáme nové kolegy. V nově vznikajícím týmu oceníme redaktory se zájmem o počasí, kteří by se chtěli přidat do našich řad a podílet se na nových zajímavých projektech.

Klimatické změny zdvojnásobily pravděpodobnost silných povodní v Evropě

Věda a školy

Výběr článků

Načítám