Článek
Evropské počasí již od začátku týdne rozděluje ostré teplotní rozhraní. Situaci má na svědomí rozsáhlá oblast nízkého tlaku vzduchu s vydatnými srážkami nad západní a jižní Evropou a mohutná stabilní tlaková výše nad Evropou východní. Česko leželo na přední straně brázdy nízkého tlaku vzduchu. Docházelo zde k vyrovnávání tlakového rozdílu, což bylo příčinou čerstvého nárazového větru, který na Sněžce dosahoval i síly orkánu.
Česko výrazně teplejší než dovolenkové destinace
Naše republika na Zelený čtvrtek zaznamenala jedny z nejvyšších teplot z celého kontinentu. Tepleji bylo už jen v Maďarsku a části Řecka. Například v Praze bylo o více než 10 stupňů tepleji než v jinak slunném Madridu nebo Římě.
„Nejvyšší teplota byla naměřena na stanici Karviná, a to 28,4 °C, a Ropice, kde bylo 28,1 °C. Mimo Moravskoslezský kraj byla naměřena například na stanici Tuhaň ve Středočeském kraji teplota 27,4 °C a na stanici Děčín a Ústí nad Labem, Vaňov v Ústeckém kraji 26,9 °C,“ uvedl na svých facebookových stránkách Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Dnes na Zelený čtvrtek během dne na většině území od jihu přibývala oblačnost, která tlumila sluneční záření, ale přesto...
Posted by Český hydrometeorologický ústav on Thursday, April 17, 2025
Poněkud netypické rozložení teplot nad naším kontinentem pokračuje i během Velkého pátku. Za vysokými letními teplotami bychom se museli vydat na jindy chladný severovýchod Evropy. Například v Polsku, Litvě nebo Lotyšsku teploměry ukážou až o deset stupňů více než ve Španělsku, Itálii a Chorvatsku.
Během pátku se brázda nízkého tlaku vzduchu zvolna přesouvá dále na východ a přinese výrazné ochlazení. Zároveň se po delší době objevují četnější přeháňky a občasný déšť, ojediněle i bouřky. Srážky k zemi spadnou ve formě tzv. krvavého deště, který bude ze vzduchu vymývat částice saharského prachu. Lze tak očekávat znečištění povrchů a vozidel a parapetů světle hnědými skvrnami.