Hlavní obsah

Do Česka konečně dorazí významnější srážky

5:47
5:47

Poslechněte si tento článek

Začátek týdne bude v Česku na mnoha místech slunečný, ale už v noci na úterý se bude obloha od západu zatahovat a s oblaky postupně dorazí i občasný déšť nebo přeháňky. Během středy bude déšť na horách přecházet do sněžení a v chladnějším severozápadním proudění musíme se sněhovými přeháňkami počítat během čtvrtka a pátku přechodně i mimo horské oblasti. O víkendu bude postupně přibývat míst se slunečnou oblohou.

Živě: Aktuální záběry z panoramatických kamer 24. 2. 2025Video: Sitour / Novinky.cz

Článek

V pondělí bude na naše území zasahovat nevýrazný výběžek vyššího tlaku vzduchu od jihu. Ten pro Čechy a Moravu, odpoledne i pro Slezsko zajistí slunečnou oblohu. Ve Slezsku ale bude ještě ráno a dopoledne doznívat zvětšená oblačnost a ojediněle i slabý déšť, který může ráno na podchlazeném povrchu výjimečně namrzat.

Ráno a dopoledne mohou některá místa, zejména v Čechách, halit mlhy nebo je přikryje nízká oblačnost. A protože se teploty po ránu budou pohybovat kolem nuly, mohou být zpočátku mlhy i mrznoucí. Na silnicích tedy raději pozor na slabou námrazu. Během dopoledne se postupně většina mlh a nízkých oblaků rozpustí. Na severu Čech se budou mlhy rozpouštět jen pozvolna a neochotně, a proto tam odpolední teploty budou ve srovnání se zbytkem našeho území nižší, jen kolem 6 °C. Na většině míst se odpoledne vzduch při jasné až polojasné obloze prohřeje na 8 až 12 °C.

FOTO: Úchvatné. Mrazivý východ slunce v Praze

Hlavní město Praha

V noci na úterý začnou mraky v Čechách opět přibývat. Od západu se k našemu území začne přibližovat brázda nízkého tlaku vzduchu spojená se zvlněnou studenou frontou. Ráno už bude kromě Slezska obloha oblačná nebo zatažená, a protože bude před frontou zesilovat teplé jižní proudění, budou se opět vytvářet mlhy. Četnější by měly být tentokrát na Českomoravské vrchovině a na západě Moravy. Na severozápadě a severu Čech nelze zcela vyloučit slabý mrznoucí déšť, a tím pádem i riziko tvorby slabé ledovky. Ráno se bude teplota pohybovat mezi 3 a -1 °C, ve Slezsku může být mráz i o 2 stupně silnější.

I během dne zůstane obloha pokryta oblaky. Zejména v Čechách může z nízkých mraků slabě pršet nebo mrholit. Nejvyšší denní teploty se dostanou na 6 až 11 °C. Na Českomoravské vrchovině bude chladněji, teploměry tu odpoledne ukážou jen 5 stupňů.

V noci na středu se začne od západu přidávat déšť s významnějšími srážkovými úhrny.

Středa bude ve znamení velké oblačnosti a ze zatažené až oblačné oblohy po delší době významněji zaprší. Na horách v polohách nad 900 m začne postupně od západu sněžit. Srážky se s přechodnou intenzitou vyskytnou na většině našeho území. Podle Českého hydrometeorologického ústavu naprší až 8 mm srážek a na horách připadnou až 2 cm nového sněhu. Ráno díky velké oblačnosti mrznout nebude, teploty klesnou na 5 až 1 °C. Odpolední teplotu čekáme mezi 5 a 10 °C.

Ve čtvrtek už bude oblačnost proměnlivější. Převládat bude oblačno, přechodně se může obloha i zatáhnout, ale s postupujícím dnem bude od západu přibývat míst, kde se mezi mraky častěji ukáže slunce. Ojediněle zaprší, v polohách nad 700 m budou z oblaků padat sněhové vločky. Naprší ale jen do 3 mm a na horách připadne do 3 cm nového sněhu. Ranní teploty se opět vrátí na hodnoty kolem nuly. Ty odpolední se budou nejčastěji pohybovat kolem 8 °C, ale severozápad našeho území bude o pár stupňů chladnější. V přeháňkách přechodně zesílí vítr.

Pátek zpočátku přinese zmenšenou oblačnost, ale v chladnějším severozápadním proudění se začne během dne vytvářet kupovitá oblačnost, která s sebou zejména do horských oblastí na severu přinese sněhové přeháňky. Jinde se přeháňky vyskytnou jen výjimečně a pod 500 metry budou dešťové. Přeháňky přinesou do 3 mm deště a od vyšších poloh i 3 cm nového sněhu a opět v nich bude přechodně zesilovat vítr. Ráno bude slabě mrznout. Odpoledne se teplota dostane na 2 až 6 stupňů, na jihu Moravy vyšplhá až k 8 °C.

Pátkem končí období klimatologické, resp. meteorologické zimy. Ta astronomická skončí až s jarní rovnodenností ve čtvrtek 20. března. Jedním z důvodů vymezení klimatologických ročních období je jednoduchost statistického zpracování klimatologických charakteristik z naměřených dat.

Dělení poloh dle nadmořské výšky

Dělení poloh dle nadmořské výšky vychází z převládajících nadmořských výšek v ČR. Pokud není možno specifikovat předpovídané meteorologické jevy dle konkrétní nadmořské výšky, používá se následující členění:

· nižší polohy do 400 m n. m.

· střední polohy od 400 do 600 m n. m.

· vyšší polohy od 600 do 800 m n. m.

· horské polohy od 800 m n. m.

Zdroj: ČHMÚ

O víkendu začíná klimatologické jaro

O víkendu se bude přes střední Evropu směrem k východu přesouvat oblast vysokého tlaku vzduchu. Modely se ale zatím neshodují, jak rychle bude chladnější severozápadní proudění po její přední straně nahrazeno přílivem teplého vzduchu z jižních směrů po její straně zadní. Sobota by měla přinést více oblaků a ojedinělé přeháňky, které zpočátku budou od středních poloh i sněhové.

V neděli by se mezi mraky měly sluneční paprsky ukázat častěji a ojediněle se vyskytnou mlhy. Ty budou v noci a ráno kvůli nočním teplotám pod nulou i mrznoucí. Přes den se teplota bude pohybovat kolem 5 °C, ale při slunečném počasí může být i o několik stupňů tepleji.

Na polské řece se objevila vzácná ledová palačinka

Počasí

Výběr článků

Načítám