Hlavní obsah

Česko zažilo mrazivé ráno. Na Šumavě skoro -22 °C

3:20
3:20

Poslechněte si tento článek

Úterní ráno bylo chladné, nejníže klesla teplota na šumavské Rokytské slati, kde naměřili -21,9 °C. Pod -20 °C klesla teplota i na stanici Kvilda-Perla, kde naměřili -21,2 °C. Mrazivé počasí nepanovalo jen na Šumavě, ale na celém území, byť teploty byly poměrně pestré. Do budoucna bychom měli podle meteorologů počítat, že „velmi mrazivá“ rána budou vypadat jinak než v minulosti.

Foto: Český hydrometeorologický ústav

Teploty v úterý ráno.

Článek

Na stanici Hliniště bylo -18,2 °C a -18 °C naměřil Česky hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na Kvildě.

„Kromě šumavských slatí jsme naměřili minus 17,6 stupně i v Černé v Pošumaví na Lipensku a jen o čtyři desetiny stupně vyšší teplota byla v Borových Ladech,“ uvedla Markéta Augustinová z českobudějovické pobočky ČHMÚ. Mrazivo bylo i ve městech – v Jindřichově Hradci ukázaly přístroje -10, 7 °C a i v Českých Budějovicích bylo -8,1 °C

„Naproti tomu v části jižní Moravy, Slezska, severozápadních Čech a Prahy vydržely i teploty vyšší než -4 °C. V Praze v Klementinu klesla teplota na -2,2 °C, ve Strážnici na -3,2 °C,“ dodali meteorologové.

Mráz a ledovku vystřídá koncem týdne slunce a jarní teploty

Počasí

Nejčastěji se minima v průběhu noci a ráno pohybovala mezi -4 a -8 °C.

Klimatická změna v praxi

Studené bylo i pondělní ráno, kdy teploty klesly na některých místech rovněž pod -10 °C. Když jej ČHMÚ označil na sociálních sítích za „velmi mrazivé“, měli s tím někteří ze čtenářů potřebu polemizovat a připomínali, že v minulosti teploty klesaly i výrazně níže.

„Kdy jste naposled měl -30 °C mimo mrazové kotliny?“ připomněli meteorologové. „V kontextu této zimy a posledních je -8 °C velmi mrazivé. S ohledem na klimatickou změnu se situace mění… a bude se měnit dál,“ konstatoval ČHMÚ a dodal, že pokud se i během následujících zim dočkáme podobných teplot, bude na místě označovat je za „velmi mrazivé“.

Lovec mrazů stále čeká na rekordní úlovek, hledá i mimo Šumavu

Lifestyle

Pro úplnost lze dodat, že v roce 1987 naměřil Antonín Vojvodík minus 41,6 stupně na stanici Kvilda Perla. Vůbec nejnižší teplotu naměřili 11. února 1929 v Litvínovicích. Rekordní hodnota byla -42,2 °C.

V dalších dnech by se mělo oteplit a i minima zamíří vzhůru. „Ve druhé polovině týdne, kdy očekáváme inverzní charakter počasí, mohou teploty při zmenšené oblačnosti klesat až na hodnoty kolem -7 °C,“ uzavřeli meteorologové.

Výběr článků

Načítám