Článek
„Studená fronta přešla naše území a za ní se začíná od severu až severovýchodu ochlazovat kvůli přílivu arktického vzduchu,“ uvedli meteorologové.
„Relativně lepší situace s ohledem na kvetoucí stromy by mohla být hlavně na Moravě a ve Slezsku, kde bude výrazněji foukat a čekáme i více oblačnosti,“ upřesnili.
❗️Aktuální informace o zítřejších a pondělních ranních teplotách.
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) April 5, 2025
👀Studená fronta přešla naše území a za ní se začíná od severu až severovýchodu ochlazovat kvůli přílivu arktického vzduchu (níže mapka teplot z 18:00). Noc bude na většině území mrazivá, na Moravě a ve Slezsku… pic.twitter.com/CyB03gwxqO
Podle ČHMÚ bude kritická i noc na pondělí, protože už nebude foukat. „Takže tam, kde bude oblačnosti málo, mohou teploty klesat dokonce až k minus šesti stupňům Celsia. V noci na pondělí je opět pravděpodobnější větší množství oblačnosti na Moravě a ve Slezsku, naopak méně v Čechách, hlavně v západní polovině Čech,“ konstatoval ČHMÚ.
Během obou nocí bude záležet na množství oblačnosti a větru. „Teploty tak mohou být lokálně velmi rozdílné,“ dodali meteorologové.
Každoroční jarní mrazíky jsou jednou z největších hrozeb pro české ovocnářství. Pěstitele trápí jarní mrazy v posledních letech opakovaně. Loni zmrzlo téměř všechno ovoce v Čechách, na Moravě byla situace jen o něco lepší, ne však dobrá. Větší pravděpodobnost poškození kvetoucích stromů jarními mrazy se podle meteorologů zvyšuje s postupujícími klimatickými změnami.
Ke zmírnění škod ČHMÚ doporučuje použít ochranné přípravky proti promrznutí nebo klasické metody ošetření, jako jsou lehký postřik/orosování porostů drobnými vodními kapičkami nebo dýmování/zakuřování spalováním rostlinného odpadu v bezprostřední blízkosti stromů.