Článek
Výhled se týká období čtyř týdnů od 10. února do 9. března. „V uplynulých čtyřech týdnech se týdenní teploty pohybovaly na rozhraní průměrných a nadprůměrných hodnot. V následujícím období se ale začne postupně ochlazovat, v následujících týdnech až do konce první březnové dekády se teploty dostanou na rozmezí průměrných a podprůměrných hodnot. Nejchladnějším týdnem by měl být druhý předpovědní týden, tedy od 17. do 23. února,“ píší meteorologové.
Zima ukáže svou sílu už v noci na čtvrtek, kdy se očekává nebezpečí tvorby ledovky v jihozápadní části Česka.
Nejchladněji by mělo být od víkendu, kdy k nám začne pronikat arktický vzduch od severu, až do půlky příštího týdne. Meteorologové předpovídají minimální teploty až na - 15 °C a přes den by se nemělo oteplit nad bod mrazu.
Ve druhé polovině příštího týdne začíná vzrůstat nejistota mezi modelovými předpověďmi, takže na to, kdy přesně se začne oteplovat, si ještě musíme pár dní počkat.
„V posledním únorovém týdnu a na začátku března sice teploty porostou vzhůru, ale vzhledem k ročnímu období zůstanou spíše podprůměrné,“ dodávají meteorologové s tím, že maximální teploty by se v průměru měly pohybovat kolem 5 až 7 °C a minima kolem -2 °C.
Na horách připadne sníh
Minulý týden byl sice trochu chladnější, ale chyběly srážky. „Sněžilo jen velmi málo, a to především ve středu a ve čtvrtek. Na horách napadlo nejčastěji jen mezi 1 a 4 cm nového sněhu, zvláště na severozápadních návětrných stranách hor. Jinde napadl spíše jen poprašek nebo srážky za celý týden nespadly žádné,“ uvedl ČHMÚ.
„Sušší období z předchozích několika týdnů vystřídá o něco vlhčí počasí, přičemž v prvních dvou předpovědních týdnech (10. 2. až 23. 2.) spadne průměrné množství srážek, převážně sněhových,“ uvádějí meteorologové.
Srážky v posledních týdnech výhledu (od 24. 2. do 9. 3.) by mohly dokonce dosahovat i nadprůměrných hodnot. Míra nejistoty je ale pro toto období ještě vysoká.