Hlavní obsah

Kde je Rusko? Trump ho z cel vynechal a přivítal Putinova zmocněnce

4:25
4:25

Poslechněte si tento článek

Americký prezident Donald Trump ve středu vyhlásil nová cla prakticky pro celý svět, s jednou významnou výjimkou - Ruskem. Bílý dům to odůvodňuje tím, že stávající sankce už nyní obchod mezi USA a Ruskem prakticky vylučují. Mezi zeměmi zasaženými novými americkými cly jsou však i země, které se Spojenými státy obchodují ještě méně, případně neobydlená území. Na seznamu naopak vedle Ruska chybí také země jako Bělorusko, Kuba a KLDR. Ukrajina na seznamu je a vztahují se na ni plošná cla ve výši 10 procent.

Foto: Maxim Shemetov, Reuters

Kirill Dmitrijev na archivním snímku

Článek

„Mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová nám řekla, že Rusko bylo opomenuto, protože americké sankce již ‚vylučují jakýkoliv smysluplný obchod‘. USA však stále obchodují více s Ruskem než se zeměmi jako Mauricius nebo Brunej, jež se na Trumpův celní seznam dostaly,“ podotýká americký zpravodajský web Axios.

Leavittová přitom řekla, že Rusko stále může čelit „dalším silným sankcím“. Tvrdé sankce ale USA uplatňují také například na Írán, ten ovšem na rozdíl od Ruska na seznamu figuruje se sazbou 10 procent.

Ruský investiční zmocněnec ve Washingtonu

Investiční zmocněnec ruského prezidenta Vladimira Putina Kirill Dmitrijev (jenž se účastnil i jednání s Američany o Ukrajině) se zatím ve středu ve Washingtonu setkal se zástupci americké vlády. Kvůli invazi na Ukrajinu je přitom Dmitrijev stále pod sankcemi, které USA musely pozastavit, aby se mohla návštěva uskutečnit, podotkl web listu The Guardian s tím, že Dmitrijev má úzké vztahy s Trumpovými lidmi nejméně od roku 2016.

Dodává, že Dmitrijev je zároveň nejvyšším ruským činitelem, který cestuje do USA na jednání s Američany od té doby, co Rusko v roce 2022 plnohodnotnou invazi na Ukrajinu rozpoutalo. „Nebylo jasné, o čem Dmitrijev s americkými představiteli jednal,“ napsala ve čtvrtek agentura Reuters. Dmitrijev pak na Telegramu oznámil, že se s představiteli USA setká i ve čtvrtek. Podotkl, dialog mezi zeměmi je podle něj „zásadní pro celý svět“.

Faktem je, že poté, co Moskva v roce 2022 zahájila plnohodnotnou invazi na Ukrajinu, se obchod mezi Ruskem a USA propadl. V roce 2021 obchodní toky mezi oběma zeměmi činily 36 miliard amerických dolarů, loni to bylo přibližně 3,5 miliardy dolarů, což je ale stále více než nula.

Trump hrozil Moskvě sekundárními cly na ropu

„Schodek v obchodu se zbožím mezi USA a Ruskem byl v roce 2024 2,5 miliardy dolarů, což je pokles o 37,5 procenta (1,5 miliardy dolarů) oproti roku 2023,“ uvádí na svém webu vládní úřad Obchodního zástupce USA. Z dostupných dat vyplývá, že nejvýznamnější položky ruského importu do Spojených států nyní představují hnojiva a neželezné kovy.

Moskva požadovala po Trumpově administrativě, aby některé z protiruských sankcí zrušila v rámci Američany zprostředkovaných nepřímých jednání o příměří mezi Ruskem a Ukrajinou, které podle všeho uvázly na mrtvém bodě.

Trump přitom začátkem tohoto týdne pohrozil Rusku sekundárními cly na ropu, pokud válku nezastaví. Výše takových cel by se podle něj pohybovala od 25 do 50 procent. „To by znamenalo, že pokud kupujete ropu z Ruska, nemůžete ve Spojených státech podnikat,“ doplnil.

Do Spojených států by zároveň už tento nebo další týden mohli přijet vyjednavači Ukrajiny, na niž se nově vztahují plošná cla ve výši 10 procent, řekl podle agentury Bloomberg americký ministr obchodu Scott Bessent.

Výběr článků

Načítám