Článek
Aslam kdysi v rozhovoru pro agenturu AFP vysvětlil, že recept na kuře tikka masala vytvořil v 70. letech, když se ho zákazník zeptal, jestli existuje způsob, jak připravit kuře tikka méně suché. Aslamovým řešením bylo přidat krémovou rajčatovou omáčku.
„Kuře tikka masala bylo vynalezeno v této restauraci. Dělali jsme kuře tikka a jednoho dne nám zákazník řekl: ‚Dal bych si k tomu nějakou omáčku, tohle je trochu suché.‘ Tak jsme si řekli, že bychom měli kuře raději připravit s nějakou omáčkou,“ uvedl Aslam.
„Od té doby jsme vařili kuře tikka s omáčkou, která obsahuje jogurt, smetanu, koření. Je to jídlo připravené podle chutí našich zákazníků. Obvykle si nedají ostré kari - proto ho vaříme s jogurtem a smetanou,“ vysvětlil šéfkuchař.
Ačkoliv je kuře tikka masala na základě svého původu britským či skotským jídlem, pro řadu lidí se stal pokrm vstupní bránou do světa kuchyně indického subkontinentu.
Glasgow jako domov tikka masaly?
Aslam se narodil v Pákistánu a jako malý chlapec se s rodinou přestěhoval do Glasgow, kde si v roce 1964 otevřel restauraci Shish Mahal. Podle příspěvku na sociálních sítích byl ženatý a měl pět dětí.
Úmrtí šéfkuchaře v pondělí oznámila jeho restaurace, která byla na 48 hodin uzavřena na znamení úcty. „Všichni jsme naprosto zdrceni a máme zlomené srdce,“ uvedl podnik.
V roce 2009 někdejší labouristický poslanec Mohammad Sarwar vyzval k tomu, aby bylo Glasgow oficiálně uznáno jako domov kuřete tikka masala. Zasazoval se o to, aby město získalo status evropsky chráněného zeměpisného označení (CHZO) pro toto kari, a předložil v Dolní sněmovně návrh na předčasné schválení. Žádost však byla neúspěšná, protože k vynálezu tohoto oblíbeného pokrmu se hlásí i řada dalších podniků ve Spojeném království.