Článek
V médiích byl známý jako „největší samotář na světě“ nebo také „muž z děr“. Patřil do domorodého kmene, jenž byl z většiny vyvražděn rančery, kteří v 70. letech v západobrazilském státě Rondonia rozšiřovali svá území. Posledních šest jeho členů zahynulo v roce 1995 při útoku nelegálních těžařů. „Muž z děr“ byl jediným přeživším.
Vzácné video, na němž „muž z děr“ sekerou kácí strom.
Ačkoliv není jasné, jakým jazykem zesnulý muž mluvil nebo příslušníkem jakého etnika byl, jeho kmeni se přezdívalo „kmen děr“ pro jámy, které tito indiáni kopali při lovu zvěře v džungli nebo jako místa pro úkryt. Podle Altaira Josého Algayera, zaměstnance Národní nadace pro indiány (Funai), který mužovo tělo objevil, mohly až třímetrové jámy pro samotáře mít náboženský význam. Funai oblast od roku 1996 kvůli mužově bezpečí sledovala.
Živý byl muž naposledy spatřen v roce 2018, kdy ho pracovníci Funai natočili na kameru, jak sekerou kácí strom. Od té doby Funai nacházela pouze desítky slaměných chatrčí, které v džungli postavil, muže ale neviděla.
Pracovníci Funai při návštěvě domu, který muž vybudoval a následně opustil.
Neřízená kolonizace v oblastech Amazonie v 80. letech minulého století stála život řadu příslušníků tamních domorodých kmenů. Podle Funai je v Brazílii zhruba 70 izolovaných indiánských kmenů, které žijí v amazonských státech Acre, Amazonas, Mato Grosso, Roraima, Rondonia a Maranhao. Ne všechny tyto kmeny ale byly dosud zahlédnuty. Na celém světě žije podle odhadu britské nevládní organizace Survival International asi stovka izolovaných kmenů, zejména v Jižní Americe, jižní Asii a v Oceánii.