Článek
Matašiči Oiši začal na lodi přezdívané Lucky Dragon No. 5 (Šťastný drak číslo pět) lovit tuňáky v roce 1953. Po zásahu spadem trpěl rakovinou a mnoha dalšími nemocemi, přesto celý život předával svůj zážitek a varoval před nebezpečím jaderných zbraní.
Matashichi Oishi was crew on Japanese fishing boat Lucky Dragon No5, irradiated by the 1954 US Bravo nuclear test on Bikini Atoll. Fascinating new book by Keisuke Okamura interviews crew from 992 (!) affected boats, many with health concerns. #nuclearbanhttps://t.co/SI40c7D8vO pic.twitter.com/XcjGoMqbBk
— Nic Maclellan (@MaclellanNic) January 20, 2020
Po výbuchu elektrárny ve Fukušimě v roce 2011 patřil k nejhlasitějším zastáncům zákazu jaderné energie v Japonsku. Působil také jako správce nadace provozující výstavní síň v Tokiu, kde je loď, na které se kdysi plavil, zakonzervována a vystavena.
Fukušima deset let poté: Poznamenaná
Spojené státy u atolu Bikini u Marshallových ostrovů provedly 1. března 1954 svůj největší test termonukleární zbraně v dějinách. Kvůli nesprávnému výpočtu byl výbuch mnohem silnější, než se očekávalo. V souvislosti s neočekávanou změnou směru větru se dostal radioaktivní spad až nad obydlenou oblast.
Na lodi zasažené radioaktivním spadem bylo 23 rybářů, první z nich zemřel šest měsíců po neštěstí. V rámci operace Castle Bravo Američané v oblasti v letech 1946 až 1958 uskutečnili celkem 67 testů.
Ostrov Bikini byl znám jako americká jaderná střelnice a byly po něm pojmenovány i dvojdílné plavky – bikini. Čtyři dny po prvním jaderném výbuchu v roce 1946 byl totiž v Cannes představen nový model dámských plavek, který otřásl módním světem.