Hlavní obsah

Umí zpacifikovat agresivního člověka a najít drogy. Tyhle čtyřnohé „mazlíčky“ byste nechtěli naštvat

Praha

V pražské Vazební věznici v Ruzyni stojí celkem 19 psích kotců. Jejich obyvatelé jsou pro chod věznice nepostradatelnými pomocníky. Hledají omamné a psychotropní látky i mobilní telefony. Umí ale i zasáhnout v případě agresivního či utíkajícího člověka. Co všechno služební psi musí zvládat a mají vůbec své domácí zázemí? To jsme ve střežených prostorách věznice zjišťovali i s kamerou.

Výcvik psů vězeňské služby.Video: Novinky

Článek

Nedaleko hlavního města, jen pár kilometrů od samotné věznice stojí v lese výcvikové centrum. Příslušníci Vazební věznice Praha Ruzyně tady pravidelně trénují své psy pro různé situace.

„Je to podle zaměření. První jsou psi obranáři, ti zajišťují bezpečnost jak ve věznici, tak při zajišťování eskort, další jsou psi na vyhledávání omamných a psychotropních látek, takže jejich prací je každodenní kontrola příchozí pošty, cel a veškerých prostor věznice,“ vysvětlil Novinkám vrchní inspektor strážní služby pro psovody Karel Dušek. Někteří psi umí také hledat mobilní telefony.

Foto: Novinky

Psi jsou cvičeni i pro případ zpacifikování osob

Naše kamera byla přítomna i u modelové situace, kdy pes zadrží prchajícího pachatele. Takto vyhrocené okamžiky ale podle Karla Duška nenastávají.

„Já jsem u vězeňské služby 15 let a nepamatuji si takto přímé nasazení psa. Ti psi obranáři fungují hlavně jako takový prostředek prevence a v podstatě zastrašení, kdy mají obrovský psychologický efekt. Když se něco děje a přijde tam psovod se psem, který štěká a cení zuby, tak většinou situaci uklidní pouze tím, že je tam přítomen,“ doplnil Dušek.

Řidič na Českokrumlovsku ujížděl policistům, pak utekl do lesa. Vypátral ho policejní pes

Krimi

Do akce byli ve výcvikovém areálu nasazeni dva belgičtí ovčáci malinois.

„Jeden z nich je pes obranář ve výcviku, v tuhle chvíli ještě nemá platnou kategorii. Musí jet na zkoušky, jakmile je splní, tak je oprávněn k přímému výkonu služby a může tu obranářskou práci vykonávat,“ vysvětlil vrchní inspektor strážní služby pro psovody.

Foto: Novinky

Vězeňská služba

Při výcviku jsme zachytili také fenu belgického ovčáka. Ta je nyní zařazena do základního kurzu na vyhledávání omamných a psychotropních látek.

Záleží na povaze, ne na rase

Aby se mohl pes vůbec stát součástí týmu ve vězeňské službě, musí splnit několik předpokladů. Jde hlavně o povahový test. Pro obranáře je pak rozdílný než pro psy vyhledávače.

„Přezkušujeme, aby se ten pes nebál chodit po schodech, práce ve tmě, v rušivém prostředí, nevadily mu zvuky jako výstřel z pistole a takové věci,“ popsal Dušek.

Bezpečnostním složkám chybí tisíce lidí, BIS shání i kutily

Domácí

U obranářů je to pak hlavně o povaze. „Tam jde o to, aby byli odolní vůči různému tlaku, a když pes projde tímto prvním posouzením vhodnosti, uznáme, že je vhodný, tak je zařazen k výcviku a poté jede do základního kurzu, který trvá zpravidla tři měsíce,“ doplnil vrchní inspektor Dušek.

Foto: Novinky

Pes v akci

Pro úspěch v práci není u psů důležitá rasa, ale především povahové vlastnosti i fyzické předpoklady.

„Převážně máme belgické ovčáky, německé ovčáky, ale jsou tu i jednotlivci, jako třeba rotvajler, holandský ovčák či velký knírač,“ uvedl Dušek.

Jako spolehliví hledači se osvědčili i zástupci loveckých plemen.

Teplo domova znají

Během služby jsou psi většinou ustájeni v kotcích. Více než polovina z nich ale po službě zamíří domů společně se svými psovody.

Foto: Novinky

Službu tráví vězeňští psi také v kotcích v areálu věznice.

„Oni jsou tam součástí rodiny. Jsou s nimi doma, berou je na různé výlety, znají děti. Takže kdo má tu možnost, tak si psa bere domů,“ dodal Dušek.

Vězeňská služba momentálně do svých řad hledá nové kolegy. Všechny informace o náboru najdou zájemci na webových stránkách věznice.

Výběr článků

Načítám