Článek
Ma Chuej podle Guinnessovy knihy rekordů před pokusem o dosažení světového rekordu vypil okolo čtyř litrů vody. Aby byl rekord uznán, musela voda z jeho pusy stříkat nepřetržitě.
Předchozím držitelem rekordu byl Etiopan Kirubel Yilma, který v roce 2016 dosáhl na čas 56 sekund. Ma Chuej měl ale techniku vypilovanou mnohem lépe, což se projevilo i na výsledném čase.
Guinnessova kniha rekordů uvádí, že jde o techniku, která se provozuje už od 17. století. Zahrnuje konzumaci velkého množství tekutiny a její následné regurgitace (zpětný pohyb tekutého obsahu dutých orgánů) pomocí svalové kontroly.
Pojmem regurgitace se označuje například návrat spolknuté potravy zpět do úst, a to bez zvracení, či zpětné proudění krve při chlopenních vadách.
Spolkl živou žábu a vrátil ji zpět
Regurgitaci ovládá například i Američan David Blaine, který v minulosti držel světový rekord v nejdelší době zadrženého dechu pod vodou (17 minut a 4 sekundy). Techniku předvedl při rozhovoru s Joem Roganem, kdy spolkl živou žábu a následně ji po několika minutách dostal společně s proudem vody ven.
Blaine v rozhovoru pro New York Times prozradil, že strávil více než 20 let hledáním způsobu, jak si techniku osvojit. Pomohl mu v tom až liberijský muž, kterého zahlédl chrlit vodu z pusy na jednom z videí na YouTube.
Vypátrat muže jménem Winston Carter prý Američanovi zabralo pět let. „Naučil se to, aby přežil. Pocházel z míst, kde byla velká chudoba. Když chodil ke studni pro vodu, mohl přinést zpět jen určité množství. S plným kanystrem a zároveň i žaludkem jí ale mohl přinést víc. Okamžitě jsem tam letěl a přesvědčil Winstona, aby mi ukázal, jak na to,“ řekl Blaine.