Článek
Poprvé se Češi mohli zapojit do akce Suchej únor v roce 2013. Rok od roku počet účastníků roste. Zatímco první oficiální ročník absolvovala zhruba stovka lidí, letos se chystá vyřadit alkohol zhruba pětina dotázaných. Registrovat se můžete na webových stránkách pořadatele.
Český národní panel ve výzkumu zjišťoval i motivaci účastníků. Více než třetina dotazovaných spojuje akci s pozitivním zdravotním dopadem, 23 procent lidí si chce dokázat, že umí žít i bez alkoholu, 17 procent pak odpovědělo, že díky akci ušetří peníze. U mladých lidí ve věku 18-29 let se navíc často objevila touha po lepším spánku.
Proč zkusit Suchej únor?
- Výzkumy z Velké Británie ukazují, že po měsíci bez alkoholu až 60 procent lidí sníží frekvenci jeho konzumace.
- Šest procent celkové úmrtnosti v Česku jde na vrub alkoholu a přes milion Čechů je za hranou rizikového pití.
- Užívání alkoholu je spojeno se zvýšeným rizikem rakoviny rtů, jazyka, hltanu, hrtanu a jícnu, rakoviny jater, prsu nebo konečníku.
- Alkohol způsobuje řadu dalších závažných onemocnění a poruch: kromě cirhózy jater, alkoholové demence či řídnutí kostí se podílí také na vzniku kardiovaskulárních onemocnění.
- Nadměrné pití má negativní vliv také na psychiku: zvyšuje agresivitu a ovlivňuje úsudek. Navíc zesiluje projevy úzkosti.
„Zkusit měsíc bez alkoholu vypadá na první dobrou jednoduše. Jenže ve skutečnosti je za tím odvaha zkusit něco nového, schopnost podívat se upřímně sám na sebe, síla vykročit ze zajetých kolejí a jít svou vlastní cestou,“ říká Petr Freimann, ředitel pořádající organizace Suchej únor.
Podle šetření Státního zdravotního ústavu (SZÚ) vychází v Česku průměrná spotřeba na téměř sedm litrů čistého alkoholu na hlavu.
Podle dat SZÚ spadá do kategorie „škodlivá spotřeba alkoholu“ zhruba desetina mužů a kolem čtyř procent žen. Celoživotní abstinenci oproti tomu udávají čtyři procenta dotázaných, dlouhodobou 17,7 procenta lidí.
Nadměrné pití alkoholu má úzkou souvislost i s kouřením. „Mezi umírněnými konzumenty alkoholu je jen asi čtvrtina (22,1 procenta) kuřáků, avšak mezi rizikově a škodlivě pijícími je kuřáků kolem 40 procent,“ uvedla vloni vedoucí Centra podpory veřejného zdraví Marie Nejedlá.
„Alkohol a jeho nadměrná konzumace jsou jedním z největších rizik ohrožujících kvalitu života dnešních mužů, 23 procentům českých mužů hrozí závislost kvůli nadměrné konzumaci alkoholu,“ konstatoval v minulých letech přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze profesor Michal Miovský.