Článek
V sobotu 7. srpna ráno se v malém městečku v Pešťské župě v okrese Nagykáta sešlo na startovním poli 40 manželů. Na zádech a ramenou jim nechyběly ani nezbytné propriety pro to, aby se mohli závodu účastnit – jejich manželky.
Takto začal druhý ročník celonárodního maďarského závodu v nošení manželek. Že akce získala na oblibě, ukazuje skutečnost, že oproti loňskému říjnu, kdy se konala poprvé a účastnilo se jí 12 párů, přilákala mnohem více diváků i soutěžících.
Some 40 Hungarian husbands, with their wives on their backs, clambered over rough terrain in the nation's second wife-carrying contest. More photos: https://t.co/XKKfIgbkIf 📷 Marton Monus pic.twitter.com/Mabo5zLNdN
— Reuters Pictures (@reuterspictures) August 11, 2021
„Právě jsme vybředli z pandemie a potřebujeme se bavit, nejlépe na čerstvém vzduchu,“ komentoval pro agenturu Reuters pořadatel závodu Gergely Gurály.
Původ až u vikingů
Gurály, který se kromě pořádání závodu i celé soutěže sám účastní, říká, že závod je opravdu náročný. Muži musí proběhnout těžký terénem, probrodit se bahnem i vodou, a to vše se svou drahou polovičkou na zádech. Vítězem je v podstatě každý, komu se to podaří absolvovat celé.
Soutěž v nicnedělání zná svého vítěze, stala se jím jihokorejská kadeřnice
Idea těchto závodů údajně pochází z vikinských dob, v moderní době byla jejich tradice obnovena v 90. letech ve Finsku, často se přitom této soutěži říká „Estonské závody“. Důvodem pro toto pojmenování je, že „estonský úchyt“ je jednou za dvou možností, jak přenášet choť během závodu.
Manželky totiž mohou být nošeny buď klasicky na zádech jako batůžek, nebo si může muž svou drahou polovičku přehodit právě „estonským úchytem“, kdy drží ženu za nohy, které má položené přes ramena. Žena se tedy dívá po celý závod dozadu. V závodě se tedy najde místo i pro taktizování.