Článek
O problémech veletrhu, který kdysi býval akcí, na níž nikdo z oboru nemohl chybět, se toho napsalo už dost. Letos opět nastal pokles v počtu vystavovatelů a také ubylo návštěvníků, konkrétně o 22 procent oproti loňskému roku, jak pořadatelé informovali v tiskové zprávě.
Čím dál tím víc se tak nabízí srovnání s automobilovými veletrhy, které jsou v úpadku. Organizátoři ale na příští rok chystají nový koncept, takže bude zajímavé sledovat, zda se jim přece jen nepodaří otočit kormidlo správným směrem. Přinášíme výběr několika kousků, které letos zaujaly.
Bulgari
Jednu z nejzajímavějších novinek předvedla značka Bulgari, která si tím rovnou připsala světový rekord. Nově totiž má nejtenčí hodinky s mechanickým chronografem. Hodinky mají tloušťku jen 6,9 milimetru a jsou také velmi lehké, protože pouzdro a náramek jsou vyrobeny z titanu. Vyjdou na 16500 švýcarských franků (381 tisíc korun) bez daně.
Casio
Japonský koncern Casio se opět pochlubil novinkou vybočující z jeho běžné cenové hladiny. Tentokrát se značka spojila s japonským mečířem Sanadobu Gassanem, který pokračuje v 800leté tradici své rodiny. Podílel se na úpravě každého z 300 kusů, v nichž tato edice vznikne. Cena se očekává kolem 200 tisíc korun.
Patek Philippe
Jedna z nejprestižnějších světových značek neměla problém s upoutáním pozornosti. Mohly za to především hodinky s mechanickým alarmem, což je funkce, kterou v dnešní době u hodinek vyrábí jen hrstka značek. Vývoj trval několik let a výsledkem jsou hodinky v platinovém pouzdře za kulatých 200 tisíc franků (4,6 milionu korun).
Zenith
Tourbillon je královská komplikace (jako komplikace se u hodinek označuje jakákoliv funkce mimo základní zobrazení času – pozn. redakce), jejímž účelem je zjednodušeně řečeno vyrovnávat vliv gravitace na chod strojku. Extravagantní novinka od Zenithu má hned dva tourbillony, jeden pro čas, druhý pro stopky. Cena se pohybuje v milionech.
Seiko
Druhý japonský hráč navazuje na loňské a předloňské limitované edice svých kultovních potápěčských hodinek novou verzí modelu, který získal ikonický status poté, co se objevil ve filmu Apokalypsa režiséra Francise Forda Coppoly. Hodinky s nepřehlédnutelnými oblými tvary budou stát lehce přes 100 tisíc korun.
Tudor
Jednou z mála novinek, která vzbudila opravdu velký ohlas, je model P01 od Tudoru. Nezvykle vyhlížející hodinky za necelých sto tisíc jsou založeny na prototypu z 60. let vyvinutého pro americké námořnictvo. Podivná „klepeta“ u pouzdra, respektive to horní, aretují otočnou lunetu, aby zůstala pevně v požadované pozici. Přijetí novinky bylo kontroverzní, ale aspoň se konečně něco dělo.
Carl F. Bucherer
Švýcarská značka, která je jako jedna z hrstky tradičních značek stále v držení zakládající rodiny, zaujala stopkami s ročním kalendářem. Velké datum lze přečíst snadno, zobrazení daného měsíce mezi číslicemi 4 a 5 už znatelně hůře. Limitovaná edice 888 kusů by v ČR měla stát kolem 200 tisíc korun, což se může někomu zdát hodně, ale za mechanické stopky s takovou komplikací je to ve srovnání s konkurencí nízká částka.
MB
Na závěr trocha extravagance. Švýcarská značka MB známá svým kreativním přístupem má své první dámské hodinky. Kupolovité sklíčko drží styl značky a odhaluje strojovnu s vyoseným malým číselníkem. Základní verze vyjde i s daní na tři miliony korun.
Může se vám hodit na Seznamu: