Hlavní obsah

Původně měl být právníkem, stal se z něj český balonkový král

Sedmatřicetiletého Tomáše Okurka uchvátil dětský svět nafukovacích balonků. Původně měl tvoření z balonků jen jako koníček, v současnosti se tím živí a pořádá v Česku balonkové výstavy.

Český balonkový král Tomáš Okurek a jeho tvorbaVideo: Denisa Doležalová, Novinky

Článek

Tu poslední měl o víkendu v Ostravě. Byla zatím jeho největší. Osmdesát tisíc balonků na ni nafukoval tři týdny. Naštěstí na to nebyl sám, pomáhal mu tým deseti lidí a také jeho žena Michaela Štěpničková.

Foto: Denisa Doležalová, Novinky

Tomáš Okurek se ženou Michaelou Štěpničkovou navrhují balonkové výstavy.

„Z balonků jsem začal tvořit v roce 2017, kdy to byl jen můj koníček. Pracoval jsem tehdy jako finanční poradce, jenže práce v kanceláři mě nenaplňovala. Chtěl jsem dělat něco veselejšího a barevnějšího, aby se dospělí i děti kolem mě smáli,“ vysvětloval český balonkový král, který se původně měl stát právníkem. Studoval totiž pět let práva, ale před závěrečnou prací ze studií odešel.

Sochy z šesti tisíc balonků

„Prostě jsem se rozhodl více se věnovat tvorbě z balonků. Nejprve jsem vytvořil pejsky pro svou sestřenici a bratrance, pak jsem se přes tučňáky dostal až k tvorbě balonkových soch. V současnosti dělám sochy, kdy jedna má v sobě pět až šest tisíc balonků,“ líčil dále muž, který své výstavy stále zvětšuje a rozšiřuje.

Foto: Denisa Doležalová, Novinky

S nafukováním a motáním balonků pomáhá tým zhruba deseti lidí.

„Zatím tedy byla ta největší teď v únoru v Ostravě. Nafukování byla obrovská práce. Kromě mého týmu nám pomáhá velké množství kompresorů, díky nimž jsme schopni to zvládnout. Kompresory umí super věc: nafouknou balonky do velikosti, kterou přesně potřebujeme. A všechny balonky nafouknou stejně,“ líčil dále Okurek, který svým spolupracovníkům často s úsměvem říká, že dokud nenafouknou čtyři tisíce balonků, tak žádné čurání.

Foto: Denisa Doležalová, Novinky

Jedna socha může být vytvořená až z šesti tisíc balonků.

Společně se svou ženou navrhují design soch a koncept pro celou výstavu. „Pak přijde na řadu nafukování a nakonec motání. Ve chvíli, kdy vám rukama prochází desetitisíce balonků, tak vám ruce chtějí upadnout. Proto jsem rád, že mám skvělé pomocníky,“ popisoval.

Tvoří i pro dvě dcery

Na výstavy už chodí i jejich dvě malé dcery. „Starší dcera je ve třetí třídě a spousta dětí jí říká, že to musí být úžasné mít za tatínka balonkového krále. Co si ale budeme povídat, tak jednoduché to není,“ smál se mladý tatínek s tím, že u dcery je nejdůležitější ve chvíli, kdy vyjde nějaká nová hračka či videohra.

Foto: Denisa Doležalová, Novinky

Tomáš Okurek se ženou Michaelou Štěpničkovou na ostravské výstavě

„Já jí mohu hned danou pohádkovou postavičku z balonků postavit. Druhá dcera má dva roky,“ svěřil se balonkář, který po Ostravě chystá výstavu ve Vídni a pak v Brně.

„V Brně to bude v březnu výstava ve speciálních prostorech historické brutalistní budovy Prioru. Letos se bude objekt bourat, proto ho chtějí ještě naposledy nějak oživit. Moc se na to těším,“ shrnul.

Související témata:
Tomáš Okurek

Výběr článků

Načítám