Článek
Kromě klasických destilátů se na festivalu představila například rybízovice, oskerušovice či malinovice a destiláty z exotického ovoce. Na své si ale přišli také milovníci ginu nebo whisky. U více než třiceti stánků stáli samotní lihovarníci, kteří všechny přítomné seznamovali i s procesem výroby.
Za nápadem uspořádat festival stojí dvojice Jakub Gottwald a Zdeněk Linc, majitelé internetového obchodu Lihovárek.cz. „Pálenka fest je jednou z cest, kterou jsme se vydali za cílem podpořit české lihovarníky, edukovat o významu jakosti konzumovaného alkoholu a posílit pozitivní vnímání českých destilátů v naší společnosti. Rádi bychom návštěvníkům ukázali, že v tuzemsku vznikají vysoce kvalitní produkty, a pomohli bořit mýty o tom, že zahraniční rum či whisky je lepší volba než česká pálenka,“ představuje myšlenku festivalu Jakub Gottwald, který je zároveň členem představenstva Unie destilatérů.
„Mezi největší unikáty na festivalu rozhodně patří pálenky z exotických plodin, jako je ananas, banán a mango. Ty si pálí sami dodavatelé ovoce, a to většinou z kusů, které se nepodaří prodat obchodním řetězcům. Takhle vypadá cirkulární ekonomika v nejlepší praxi,“ sdělil Novinkám Gottwald.
Mezi přítomnými návštěvníky byli nadšenci, ale nechyběli ani laici. „Tohle nás nalákalo, že ochutnáme něco nového, přišli jsme si prostě rozšířit chuťové pohárky,“ řekl jeden z přítomných mužů, který měl za sebou ochutnávku pálenky z palírny Žufánek. Akce přitáhla do metropole i milovníky pálenky z Moravy. „Já jsem přijel s moravskými holkami za těmi nejlepšími pálenkami,“ sdělil v hloučku žen návštěvník festivalu.
Vínovice absolutním šampionem soutěže
Součástí festivalu bylo také vyhlašování v rámci soutěže Pálenka roku. Té se zúčastnilo 223 vzorků, z toho 167 pálenek, 33 ginů a 23 whisky. Destiláty byly hodnocené ve 13 kategoriích a každá z nich čítala 20–50 vzorků. Absolutním šampionem se podle Gottwalda stala Vínovice Palírny Radlík.
„Pro mě je to obrovské zadostiučinění. Já to dělám již dvacet let a ty vínovice u nás byly podceňované. Já si s tím opravdu hraji od hrozna až po to kvašení. Za mě je to nejsložitější destilát,“ sdělil Kamil Kutina, hlavní destilatér Palírny Radlík.
„V komisi jsme se shodli, že vítězná Vínovice mezi ostatními pálenkami výrazně vyniká svou vyzrálostí, uleželostí a vyvážeností. V Palírně Radlík vybírají kvalitní odrůdy hroznů podle vyzrálosti. Následně je perfektně zpracují a dají vzniknout excelentnímu destilátu,“ popsal výsledek soutěže předseda komise Michal Šedík.
V kategorii ovocných destilátů se na prvním místě umístily následující pálenky: slivovice Palírny Kuželov, rynglovice ze Skanzenu Modrá, Hruškovice Kosher od Rudolfa Jelínka, Zlatá Višňovice z Destilérky Svach, třešňovice značky Baron Hildprandt, meruňkovice z Destilérky Svach, Vínovice z dubového sudu z Palírny Radlík, Jablkovice z dubového sudu z Palírny Radlík, pivovice z lihovaru Karfíkův Dvůr a jeřabinovice z Palírny Radlík.
Český gin inspirovaný americkým dortem
Cenu za nejlepší gin si odnesli pánové z pražské řemeslné destilerie Garage22. „Jsem samozřejmě v euforii,“ řekl Novinkám spolumajitel destilerie Ondřej Volák několik minut po vyhlášení. Inspiraci hledá převážně na farmářských trzích. Seznámil nás ale i s velmi neobvyklou příchutí ginu, Red Velvet. „My jsme vymysleli komiks, kdy krásná blondýna přijde za svým strýcem Brunem, na návštěvu nese narozeninový dort, kterým je právě Red Velvet, a opilý strýc Bruno do něj vyleje Gin22. Ona odchází s brekem pryč, nedá jí to, ochutná ho a na základě toho vznikl ten nápad Red Velvet gin,“ popsal Volák.
V kategorii nejlepší whisky excelovala v podskupině hotová whisky OLD WELL whisky bourbon and sherry barrels z Destilérky Svach a lihovar Zámecké sady Chrámce mezi budoucími whisky neboli new make spirit.
Festival přinesl kromě ochutnávek také semináře s předními českými odborníky. Ti návštěvníky seznamovali s výrobou destilátů, surovinami či udržitelností pěstování ovoce a výroby.
Anketa
Může se vám hodit na Firmy.cz: Lihovárek.cz, Palírna Radlík, Lihovar Karfíkův dvůr, Garage22, Zámecké sady Chrámce