Článek
Uhlíková metoda určování stáří, s níž asistovala Georgijská univerzita, vypálení whiskey klade mezi roky 1762 a 1802. Rozpětí se tak zhruba kryje s americkou válkou za nezávislost (1775-1783). Kde přesně alkohol vznikl, není jasné.
Expert společnosti Skinner na vzácné pálenky Joseph Hyman uvedl, že whiskey je patrně „poslední ze tří lahví ze sbírky, kterou J. P. Morgan daroval washingtonským politickým elitám”.
Finančník John Pierpont Morgan láhev údajně získal při jedné z četných návštěv Georgie. Podle aukční síně bylo tehdy běžnou praxí, že pálenka se po zrání v dubových sudech skladovala v demižonech. Ačkoliv jde o nejstarší známou láhev whiskey, zdaleka není tou nejdražší.
Whiskey, nebo whisky? |
---|
Rozdílné názvy vznikly odlišným přepisem starého gaelského výrazu uisge beatha (voda života). Zatímco Skotové používají termín whisky, irský přepis má o písmenko více. Slovíčko whiskey se následně dostalo rovněž do Spojených států. Obecně se tak dá říct, že pokud si objednáte whisky, máte na mysli skotskou, pokud si dáte whiskey, chcete skleničku s irským či americkým původem. |
V roce 2019 se láhev vzácné šedesátileté skotské whisky Macallan v aukci v Británii prodala za jeden milion liber (29,8 milionu Kč). Zůstala tak za dosavadním rekordem, kdy se láhev stočená před 35 lety ze stejného sudu vydražila v roce 2019 dokonce za 1,5 milionu liber.
Jednosladovou whisky s etiketou The Macallan 1926 Fine and Rare považují sběratelé téměř za svatý grál, protože palírna v roce 1986 stočila ze sudu s číslem 263 jen 40 lahví. Štítek „Fine and Rare” má pak jen 14 z nich. Stáří whisky se vztahuje k době stárnutí v sudech. V případě šedesátileté whisky Macallan to znamená, že od roku 1926 zrála v sudu až do roku 1986, kdy byla stočena do lahví.