Článek
Rulandské bílé ročníku 2018 z viniční trati Weinperky, vinařská obec Miroslav získalo velkou zlatou medaili, nejvyšší hodnocení a titul absolutního šampiona soutěže. Toto víno porazilo i červené a šedé pinoty z nejvyhlášenějších vinařských oblastí. Zlatou medaili pak mezinárodní porota přidělila i dalšímu vínu ze Znovínu, Rulandskému šedému ročníku 2019 z vinice Dívčí vrch ve Strachoticích.
V soutěži to bylo poprvé, kdy Rulandské bílé získalo hned několik ocenění. Pinot získal nejen velkou zlatou medaili a titul nejlepšího Rulandského bílého, ale také ocenění nejlepšího vína soutěže s výjimečným hodnocením 93,6 ze stobodové stupnice.
V konkurenci více než tisícovky vzorků od 335 producentů z 20 zemí světa se jedná o mimořádný úspěch. „Získat titul šampiona a jednu z desíti udělených velkých zlatých medailí na prestižní soutěži vín světového formátu, která je velmi úzce zaměřená na jednu z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných odrůd na světě, to se skutečně podaří jen zcela výjimečně,“ těšilo someliéra Znovínu Martina Šmída.
V Chablis začalo vinobraní, někde ale skoro není co sbírat
Společnost tato vína produkuje ve spolupráci s Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy v Praze. Podle Šmída mohou moravské pinoty, zvláště ty ze Znojemska, konkurovat ostatním zemím, a ještě rozvíjet rozvinout svůj potenciál.
„Ten je spojený s mnohdy naprosto ideálním půdním charakterem, ale i mikroklimatem na jednotlivých viničních tratích,“ objasnil Šmíd. Důležitou roli sehrávají i bohaté zkušenosti znovínských vinohradníků a sklepmistrů. „Dokonale znají a ovládají své řemeslo. Bez jejich vnímavého přístupu se jen stěží narodí velké a krásné víno,“ dodal Šmíd.
Na vítězných vínech má zásadní podíl i sklepmistr Radomír Hodeček s týmem ze sklepa v Jaroslavicích. „Jsem rád, že jsme si potvrdili a ukázali světu výjimečnost rulandských vín z naší malé země v samém srdci Evropy,“ netajil se radostí Hodeček.
Může se vám hodit na Seznamu: