Článek
Belgické vafle jsou milovanou pochoutkou jak místních Belgičanů, tak i zahraničních turistů. A právě možná návštěvníci z ciziny jsou otevřenější novým trendům v přípravě sladkého těsta.
„Po prvním týdnu, kdy jsme začali nabízet netradiční vafle, jsme měli přibližně 90 % zákazníků z ciziny. Ti mají vafle spojené většinou se sladkou chutí, když jim však naservírujeme naši verzi, jsou vesměs překvapení, jak perfektně se k sobě suroviny hodí,” říká Yves Mattagne, který podnik provozuje společně se svým synem a dalšími dvěma muži.
Izraelská restaurace sklízí úspěch s falafelovými vaflemi
V nabídce podniku Gaufres & Waffles, který v září otevřel v centru Bruselu, najdete kromě vaflí s foie gras napříkald i humří variantu.
„Moc jsem si pochutnala. Původně jsem si myslela, že to bude dost těžké a přeplácené jídlo, ale ve skutečnosti je to moc dobré,” říká o vaflích Greta Liviová, italská turistka, která vyzkoušela vafle s husími játry.
Vafle s tatarákem
Šéfkuchař, jenž kromě podniku s vaflemi řídí i dvěma michelinskými hvězdami oceněnou restauraci v Bruselu, však připouští, že není jediný, koho napadlo dělat vafle na jiný způsob.
„Nejsme první, kdo přišel s jinou než sladkou variantou, v Bruselu je k dostání spousta druhů, my však přidáváme čerstvé ingredience přímo na vafle, v tom jsme myslím jedineční,” prozrazuje základní postup přípravy šéfkuchař. Zbytek receptů však ponechává v tajnosti.
Zemřel guru kubánské kuchyně, bylo mu 44 let
Pokud byste tak rádi ochutnali vafle s hovězím tatarákem, zeleninou nebo třeba se zmíněnými husími játry a okurkou, budete se muset vydat do centra Bruselu.
Jestliže přece jenom zůstanete u těch se zmrzlinou a šlehačkou, Mattagne vás nezklame. V nabídce má i běžné sladké varianty, za které zaplatíte v přepočtu zhruba 150 až 250 korun, u netradičních variant počítejte se stokorunou navíc.