Článek
Náměstek hejtmana Pavel Hroch (Jihočeši 2012) o tom informoval s tím, že tato tradice se v Jihočeském kraji dědí z generace na generaci a pomáhá Jihočechům sdílet radosti i starosti.
„Historicky zde existuje velké množství malých i velkých pivovarů. A jdeme-li i dále do historie, právo várečné patřilo ve středověku například v Českých Budějovicích 387 domům. Jihočeská hospoda tedy byla, je a bude místem silné sociální interakce, místem, ve kterém mnohdy probíhá a je soustředěna jediná kultura v obci,“ prohlásil Hroch.
Zdůraznil, že Jihočeský kraj je tak první v republice, který tento pojem nechal do seznamu zapsat. „Odborná komise Jihočeského kraje i rada se tedy rozhodly vyhovět Jihočeskému muzeu v Českých Budějovicích, které podalo ve spolupráci s Českým svazem pivovarů a sladoven návrh oficiálně uznat setkávání u piva jako svébytný jev lidové komunitní a společenské zvyklosti Jihočeského kraje,“ upřesnil Hroch.
Doplnil, že s tradiční jihočeskou pivní kulturou souvisí také místní gastronomické speciality, vybavení interiérů, specifické dekory a mnoho místních zvyků a tradic.